2017 Seo Trendleri

2016’nın şurada son günlerini yaşarken birkaç haftadır önümüzdeki 2017 yılının internet adına getireceği dijital pazarlama trendlerinin neler olacağına dair hazırlanmaya başladık.

Dijital pazarlama ve SEO kaynaklı takip ettiğimiz yabancı kaynaklarda en çok dikkatimizi çeken husus 2017 yılına yön verecek olan trendlerin başında Google Pigeon Güncellemesi ve aynı zamanda yapılacak bölgesel aramalarda doğru sonuçları vermek için ele alacağı kararlı adımları var.

Arama Motoru Optimizasyonu için 2017 senesinde önemli olanın ne olduğu, nelerin önemli olacağı konusunda yapmış olduğumuz araştırmalarda bizi şaşırtmayan en önemli durumun özgün ve zengin içerik olduğuna dair ciddi anlamda bir bulguya sahip olduk. Şunu ifade etmek gerekiyor ki, SEO için aynı değerde önemli sayılacak birkaç daha kriter var. Arama sonuçlarında web sitenizin daha yüksek sıralamalarda yer alması için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

SEO için önemli unsurlar1. Kaliteli ve Temiz İçerik

Yayınladığı sayfayı ve web sitesini gerçek anlamda ifade edecek olan içeriğin kaliteli ve sağlam bir emek sonucu hazırlanmış imla kurallarına uyulmuş, konular hakkındaki geçişleri özenle belirtilmiş, iyi araştırılmış ve yüksek kaliteli görseller ile tamamlanarak, ilgi çekici videolar ile zenginleştirilmiş, kitlenize her seferinde artı bir değer katacak olan içerikler daha ön planda olacak.

2. Sayfa Başlığı ve Sayfa Açıklaması

Çok bilinen bir gerçek olsada, web sitesi için sıklıkla SEO düzenlemesi yapan webmaster kişiler ve Arama Motoru Optimizasyonu uzmanları bazen üzerinde çalıştıkları sayfalara başlık adını ve sayfa açıklaması bilgilerini eksik yazabiliyorlar. Bu sebeple web sitesinin performansı arama sonuçlarında iyi bir sıralamada bulunmaması web sitesinin geleceğini negatif yönde etkilenmesine sebep verebiliyor. Site açıklaması ve sayfa başlıklarını kurallara uygun bir biçimde yapıldığı takdirde, uzun sadece anahtar kelimelerde arama motorunun sonuçlarında yer almanız imkansız bir olasılık değil.

3. Bölgesel Amaçlı Arama Motoru Optimizasyonu

Google bölgesel amaçlı arama motoru sonuçlarında daha verimli sonuçları verebilmek için geliştirmiş olduğu Pigeon (Güvercin) Güncellemesi ile bölgesel aramalar ile çok daha yüksek kaliteli içeriklere ayrı bir önem vererek daha doğru sonuçlar ile birlikte geliyor. Bölgesel aramaların yaklaşık olarak %80’inin web site içi ziyaretlere ve internet kullanıcılarının satın alma kararlarına yönelmesi sebebiyle web site sahibi olan işletmelerin bu konuda kendilerini daha hızlı bir şekilde bu güncellemeye karşı önlem almaları gerekiyor.

4. Web Sitelerin Sayfa Görünümü ve Kullanıcı Kolaylığı

Amaç dijital platformlarda pazarlama işi olduğunda, farklı konular ve içerikler üzerinde profesyonel anlamda çalışan ekiplerin çalışmalarında uyumlu olması artık bir zorunluluk haline geldiğini belirtmek istiyoruz. Hizmet aldığınız ekibiniz halen bunu yapmadıysa eğer web tasarım ve web yazılım ekibinizi SEO yani arama motoru optimizasyonuna dahil edilmesinin zamanı geldi. İnternet sitenizin web sayfalarının mutlaka ama mutlaka responsive olması ve aynı zamanda kullanıcı deneyimi ve görüşü göz önüne alınarak tasarlanması gerekiyor. Yoksa arama motoru sonuçlarının alt sıralarında demirlemiş olarak bulunmaktan öteye geçmeniz mümkün görünmüyor.

5. Kaliteli Referanslara Ait Backlinkler

Arama motorları tarafından otorite kabul edilen web siteniz ile ilgili konularda temin edeceğiniz kaliteli backlinkler web sitenize olumlu referans sağlayacaktır. Sizlerin burada yapmanız gereken durum, web sitelerinde kaliteli ve özgün içerikler üreterek bu içeriklerden faydalanan kaliteli insanlardan kaliteli backlinkler elde etmenizdir. Arama motorlarının bu tür referanslara önem verdiğini bir kez daha hatırlatmada fayda var.

6. Sosyal Medya Etkileşimleri

Sosyal medyanın web siteleri için hayati değer taşıdığı artık su götürmez bir gerçek. Dünyada en çok talep gören arama motoru olan Google’da daha iyi sıralamalarda yer almayı istiyorsanız, web sitenizin sosyal medyayı oluşturan platformlardan olumlu etkileşimlerini sağlamanız gerekiyor. Hazırladığınız içerikler sosyal medya üzerinden tıklamalar, paylaşımlar ve bağlantı gönderimleri sağlıyorsa, burada kesinlikle olumlu bir bir etkileşim durumunun mevcut olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

7. Düşük Performanslı İçeriklerin Tespit Edilmesi ve Düzenlenmesi

Eğer mevcut olan web sitenizin sayfaları için henüz analizleri ve incelemelerini yapmadıysanız, hiç zaman kaybetmeden yapmanızı öneriyoruz. Site içi SEO için farklı sayfalara link verme dışında başka bir amaca yaramıyorsa, içeriklerinizi elden geçirmenizde fayda var. Bunu yapamam diyorsanız, içeriği kaldırın daha iyi.

Düşük performansa sahip bu sayfaları Google Analytics üzerindeki hemen çıkış oranlarına bakın ve web sitenizdeki ortalama çıkış süresiyle karşılaştırın. Buradan edineceğiniz bilgi size gerekli izlenimleri verecektir.

4 YORUMLAR

  1. 2017 yılında Seo konusunda başarılı olmanın sırrını vermeye çalışmışsınız. Bu Harika paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

  2. 2017 yılının web tasarım ve seo ile ilgili güncel trendleri ve başarıya gidecek yolu açıklamışsınız. Peki siz bu yazdıklarınızın neresindesiniz. Bence içerikleriniz gayet başarılı ama tasarım konusunda sitenizi ele almanız gerekli diye düşünüyorum.

  3. Bu değerli yazı için teşekkür ederim. 2016 yılımız seo açısından dalgalı ve karmaşık geçmişti, inşallah 2017 muhteşem geçer.

  4. Yazınızı beğendik. Yeni siteler daha şanşlı gibi. Çünkü içeriklerini her sayfayı optimize ederek girecekler. Eski siteler yine de Google’da gözde olabilir. Fakat saltanat tehlikede. Acil olarak işi gücü bırakarak ilave içerik girmek, güncelleme yapmak gerkiyor. Dmoz’un yayını bitiyor. Buna üzüldük. 11 yaşındaki sitemiz kayıtlı idi. Alternatif arayışa başladık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here