2017 yılı web tasarım trendleri nasıl olacak

2017 senesine adım atmamıza şurda birkaç gün gibi bir süre kaldı ve bizim sektörümüzde de olduğu gibi tasarım konusunda da 2017 yılı içerisinde bazı değişikliklerin olacağını belirtmek isteriz. Bu değişikliklerin şimdiden internet site tasarımlarında da etkilerini görmeye başladık.

2016 yılında olduğu gibi içine gireceğimiz 2017 yılında da kreatif anlamda görsellik daha fazla ön planda olacak ve iyi bir yazılım ile mükemmellik sağlanacak. Bunun nedeni günümüzde internet kullanıcıların işlevsellik ile birlikte görselliğe ve daha çok fazla önem veriliyor olmalası. Şimdi sizlere sırasıyla içine gireceğimiz 2017 yılı içerisinde internet site tasarımı ve trendlerin oluşturan etkenlerde ne gibi değişikliklerle karşılaşabilecek olacağımızın üzerinde duralım.

Hikayelerin görsel içerikler ile birlikte anlatımı

2017 yılında kurumsal web tasarım çalışmalarında hikaye tadında görsel anlatımları çok  daha fazla görmeye başlacağız. Metinsel içeriklerin yüzlerce kelime ile anlatmak istediği mesajları görsel çalışmalar kullanarak verilmek istenilen mesaj, daha fazla etki ile kullanıcılara bir hikaye anlatımı olarak karşımıza çıkacak.

Satışa sunduğunuz ürünleri ve hizmetlerinizi web sitenizde yaratacağınız kurgusal ve sezgisel hikayeler ile pazarlamanız gerekecek. Bunu da artık web sitenizde görsel çalışmalar ile yapmanız gerekiyor. İnternet arşivinde efsane olabilecek olan Peugeot’nun Hybrid Grafik Hikaye çalışması yazımızda bu örneği gayet iyi anlatıyor. Bu efsanevi reklam içeriğini incelemek için buraya tıkayabilirsiniz.

İllüstrasyonların web trendlerindeki yeri

illustrasyon-calismalar

2017 yılında karşımıza çıkacak görsel çalışmalarda web siteniz için özel hazırlanmış olan İllüstrasyon çalışmaları çok daha fazla bir şekilde öne çıkacak. Bu trendi şu şekilde ifade edebilirim ki, 2016 yılının bu son zamanlarında birçok firma web sitesinin anasayfasında bulunan slider bölümünde veya sitenin diğer sayfalarında kullandıkları görsel içeriklerde bu tür illüstrasyonları kullanıyor olmaları bu trendin bir parçası olduğunun ispatı gibi. Bu tür illüstrasyon içerikler, ticari ve kurumsal markaların çok daha akılda kalıcı, özel bir içerik sağladığı için ve görselliği ön planda tuttuğu için son zamanlarda en çok tercih edilen bir kültür olmaya oldu

Web tasarımda özel grid (Izgara) görünümleri

Yaklaşık 3-4 senedir Flat Design diye tanımladığımız yani düz ve basit tasarım diye ifade ettiğimiz web tasarım çalışmalarında grid yani ızgara görünümlü web site tasarımları popüler olarak artmaya başladı. Ancak hemen hemen sektörlere ait web sitelerde bu tarz web tasarımlar fazla bir şekilde kullanılınca web tasarımlar sıradanlaşmaya başladı.

ozel-grid-izgara-gorunumu

2017 yılında web sitelerinde olmasını beklediğimiz yeni trend, web sitelerinde farklı grid özelliklerini görmeye hazır olmamız olacak. Burada belirtmek istediğimiz durum, görsel içeriklerin ve metinsel içeriklerin kullanımları alışıla gelmiş olan standart grid kullanımının dışına çıkması ve web sitesi hazırlanacak olan markanın sunmuş olduğu ürün ve hizmetleri için özel bir tasarıma sahip oluşturulmasına çalışılacak.

Cinemagraph (.gif uzantılı) içeriklerin kullanımı

Yaklaşık olarak son 1 senedir web sitelerinde hareketli resim yani .gif uzantılı görsel içerik kullanımı oldukça popüler olmaya başladı. Hatta facebook ve twitter gibi en fazla kullanılan sosyal medya paylaşımlarında hareketli resimlere ait paylaşımları daha fazla görüyoruz. Bu içerikleri nasıl hazırlayabileceğinize dair bilgiyi buradan görebilirsiniz. Web sitelerinde bu tür Cinemagraph içeriklerinin kullanımları 2017 yılı içerisinde daha fazla göreceğimizi düşünüyorum. Aşağıda birkaç örnek görebilirsiniz.

Cinemagraph içerik
Cinemagraph içerik

cinemagraph-goz-kirpan-kadin

cinemagraph-icerik-su

Yüksek çözünürlüğe sahip geniş ekran görseller

Web tasarımlarda kullanılan slider içeriklerinde çok daha fazla görselliğin öne çıkmasıyla içerik kullanımlarında alışkanlıkların değiştiğini, geniş ekran kullanımları ile yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli içerikleri görmeye başladık. Sayfanın tümünü oluşturan, yüksek çözünürlüklü görsel içerikler 2017 yılında çok daha popüler olacak diye düşünüyoruz..

Görsel içeriklerde parallax efektleri

Parallax, görülen konum ve gerçek konum arasında fark oluşmasına verilen isim diyebiliriz. Daha sade bir dil ile belirtmek gerekirse, optik yanılsama diyebiliriz. Bu tür efektlerini de önümüzdeki yıl site tasarımlarında biraz daha fazla görmeye başlayacağız. Bunun örneğini yazının yukarısında Peugeot örneğinde olduğu gibi otomobil dünyasının bir başka devi olan  lexus markasına ait web sitesinde de görebilirsiniz. Siteyi buradan inceleyebilirsiniz. Grafik çalışmalarla mause ile hareket ettikçe web site geçişlerinde Parallax efekti örneklerini görebilirsiniz.

 

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here