Marka ve isim olarak en çok bilinen Açık dizin projesi olan DMOZ çalışmalarına son vereceği haberini açıkladıktan sonra Türkiyenin webmaster forumlarında büyük bir gürültü ses getirmeye başladı. Duyuru, DMOZ’a ait web sitesinde ”14 Mart 2017 tarihinden itibaren dmoz.org artık mevcut olmayacaktır.” açıklaması ile ses getirdi.

”Önemli Uyarı” başlığıyla yapılan açıklamada en çok bilinen Açık dizin projesi olan kurum ”14 Mart 2017’den itibaren dmoz.org’un servis dışı kalacağını ifade ediyor.” Dmoz genel anlamda, internette yer alan internet sitelerini listeleyen, ayrıca bu listeleme işini gönüllü editörler vasıtası ile tamamen insan kaynaklı olarak oluşturan bir açık dizin hizmetidir. Başta Google olmak üzere internet ortamında hizmet veren bir çok arama motoru bu dizinden yararlanarak, arama sonuçlarında DMOZ dizinlerinde yer alan web sitelere yer vermektedir. Dmoz, 1998 senesinin Haziran ayında doğdu ve o sırada dönemin en bilinen internet şirketlerinden biri olan ve  Yahoo Directory’ye rakip olan “NewHoo” firmasına geçti. Yahoo, o dönem şartlarında internet sitelerin listelenmesi, çok güçlü ve zor olması nedeniyle bir çok internet site sahibi olan kişilerin eleştirilere maruz kalmıştı. Yakın bir süre sonra, 1998 senesinin Kasım ayında Netscape firması tarafından satın alınarak, Netscape Açık Dizini’ni yeniden adlandırmıştı. Zaman olarak ilerleyen süreçlerde AOL firması, The Open Directory’nin AOL kontrolü altında Netscape’i satın aldı ve bugüne kadar hizmetlerini devam ettirdi.

1998 senesinde faliyete başlayan Google, internet sitelerinin arama sonuçlarında listelenmesi konusunda insan iş gücü kullanımının da sona ermesini sağlamaya başlamıştı. Google, insan kaynaklı dizinlerin bir işareti olan alaka düzeyiyle alakalı internet dünyasındaki her web sitesinin her sayfasını tarayabilmenin her iki gücünü de satın alarak arama motoru hizmeti ile alakalı çalışmalarında bugünkü durumunun ilk temellerini atmıştır. Diğer bir arama motoru olan Yahoo, çalışmaları makine tarafından üretilen ve sonuçlarının insan gücü üzerinde tercih edilebilirliği kısmına yöneldi ve kapanışı 2014 senesinin Eylül ayına kadar, hizmetlerini sunmaya devam ettirdi. DMOZ, internet üzerinde faaliyet gösteren pazarlama, araştırma ve arama motoru optimizasyonu yapanlar için uzun zamandır etkili bir kaynak olmaktan çıkmış olmasına rağmen hizmetlerini vermeye devam etmiştir. Ülkemiz genelinden konuşmak gerekirse, DMOZ’un kapanacağı tarih olan 14 Mart 2017’den itibaren Açık Kaynak Dizinine web sitelerini kayıt ettirmek isteyen web site sahiplerinin DMOZ editörlerine web sitelerinin dizinde yer almasını sağlamak için illegal olarak para ödemesine gerek kalmayacak. Bakalım bundan sonraki gelişmeler nasıl olacak.

3 YORUMLAR

  1. Bence yazının en güzel yeri, son paragrafın sonlarında. Bir çok forumda ve bilmem nerede kendi web sitemi bir şekilde bu dizine kayıt ettirmek için editörlerine para harcadım. Ama bir sonuç çıkmamıştı, şimdi bu adamlara da artık kimsenin para vermeyecek olması çok daha güzel bir haber.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here