Web sitesi hazırlamak söz konusu olunca bazı kişi ve kuruluşların çekimser davrandığını, bu yükün altına girip girmeme konusunda isteksiz kaldıklarını gözlemliyorum. Aslında, başlangıçta yalnızca üç sayfaya ihtiyacınız var.  Bu kendinizi duyurmak, müşteri çekmek ve uzun vadeli ilişkiler kurmak için yeterli.
Üç sayfa. O kadar.
1. SAYFA: ANA SAYFANIZ
Önemli olan, insanların sizi hatırlayacağı sayfa. O yüzden bunun üzerinde biraz fazla duracağız. Anasayfanızda, ne iş yaptığınız birkaç saniye içinde bariz olmalı. Baskı mı hissediyorsunuz? Güzel. Ama stres yapmanıza gerek yok; ana sayfanızda dikkat etmeniz gereken sadece iki büyük konu var (güzelleştirmenin ve dünyaya sizinle iş yapmanın hayatlarını nasıl değiştireceğinden bahsetmenin yanısıra).
Öncelikle, insanların sizi ararken hangi tarz kelime ve cümleler kullanacağını bilmeniz gerekiyor? Peki sonra  bu kelimeleri ana sayfanızda kullanın. Örneğin, Kadıköy’de bir Çin restoranınız varsa, ana sayfanızda “Çin restoranı” ve “Kadıköy, İstanbul” kelimelerinin olduğundan emin olun. Ayrıca hamburger ve dondurma bile satıyor olsanız, chow mein yemek isteyen insanlar Google’da “Çin yemekleri” olarak aratacaktır, o yüzden buna odaklanın ve şimdilik hamburgeri bir kenara koyun.
İkincisi de, anasayfanızda güçlü bir eyleme çağrı olduğundan emin olun. Ziyaretçileriz web sitenize girdiğinde yapmalarını istediğiniz şey ne? Bir şey satın almalarını mı istiyorsunuz? Randevu almalarını mı? Sizle iletişime geçmelerini mi? Komşularına kek götürüp size bir fotoğrafını yollamalarını mı? Her ne ise, net olun. Çağırın. Mesajınızı büyük bir kutu içine alın ve sayfanızın üst taraflarında bir yere yerleştirin.
2. SAYFA: ÜRÜN
İkinci sayfa ne yaptığınız ve insanların sizden ne beklemeleri gerektiği konusundaki ayrıntıları veren sayfa. Muhtemelen ana sayfada bir şeyler belirttiniz ? Çin restoranınızdaki chow meinin ne kadar lezzetli olduğu gibi. Bu sayfada işin ayrıntısına gireceksiniz. Restoranınız varsa, bu menünün olduğu sayfa olur. Avukatsanız, hangi hukuk dalıyla ilglilendiğinizi anlatırsınız. Fotoğrafçı mısınız? Ücretiniz ne ve genelde ne tarz fotoğraf çekiyorsunuz?
İşinizin sadece internet üzerinden olması da olası. Belkide garajınızda kişisel tişört üretiyorsunuz. Fizik öğrencilerine sattığınız üzerinde pek bilinmeyen kelimelerin olduğu tişörtler mesela. Anasayfanızda ne yaptığınızı ve neden fizikçilerin buna bayılacağını belirttiniz. İkinci sayfada? Ürün satıştaki tüm tişörtlerin görülebileceği ve satın alınabileceği sayfa.
Neden bu sayfaya “ürünler” diyoruz? Çünkü genelde bu sayfa birçok farklı isim altında saklanır: menü, ücret, katalog, mağaza gibi. Burada bize ürün veya hizmetinizi nasıl alacağımızı anlatıyorsunuz.
3. SAYFA: İLETİŞİM
Oldukça açık, değil mi? İletişim sayfanız ziyaretçilerinizin size ulaşmalarını sağlar, satın almaya hazır değillerse bile. Belki soruları vardır. Belki sitenizde garip bir şey farkettiler. Belki yaptığınız iş ile ilgili sizi tebrik etmek istiyorlar. Veya belki de, birçok küçük işletme gibi direkt sitenizden satış yapmıyorsanız, sizle bir iş ilişkisi başlatacakları yer burası.
Unutmayın. Birçok web sitesi müşterilerin soruları için web formu kullansa da bu sizin gereksinimlerinize uymuyor olabilir.
Çin restoranı örneğimize dönelim. Belki bize ulaşın demek; mekanımız burası, uğrayın demektir. İlgilendikleri şey bu -müşterilerin gelmesi. Veya telefon üzerinden çalışan bir teknisyensiniz diyelim. Web formu yerine (veya yanısıra) iletişim sayfanıza telefon numaranızı ve adresinizi koyabilirsiniz.
Bu şu demek: “Evet, bu benim websitem ve internetteyiz, ama ben gerçek bir insanım. Gerçek insanlardan oluşan bir ekibim var. Sizle çalışmak isteriz. Bize buradan ulaşabilirsiniz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here