SEO-labHer zaman bir işi yapmadan önce onun temelini sağlam oluşturmalıyız. Yoksa en ufak sarsıntıda tüm emeğimiz boşa gitmiş olur. Seo (“Arama Motoru Optimizasyonu“) çalışması için de aynı durum geçirlidir. Seo’nun temelini oluşturan unsur web sitedir. Eğer web siteniz web standartlarına uymuyor ise dünya kadar site dışı Seo çalışması yapılsa bile istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Belki çok kısa süreliğine ilk sayfada bulunabilirsiniz ama kesinlikle ilerleyen zamanda yavaş yavaş alt sıralara düşeceksiniz. Yazımızın devamında Seo uyumlu bir web sitesi nasıl olmalıdır sorusunu cevaplayan bir kaç  özelliklerden kısaca bahsettik.

1-) Web sitesinin kod yapısı Html 5, Css 3 ve Jquery’den oluşmuş olmalıdır. Sitenizde kesinlikle flash animasyonlar kullanmamalısınız.
2-) Sitenizin her platforma (telefonlara, tabletlere vs.) uyum sağlayan responsive yapısı olmalıdır.
3-) Ziyaretçiler sitenizde rahatlıkla gezebilmelidir. Bu nedenle sitenizde bir navigasyon oluşturmalısınız.
4-) Web sitenizin içeriğinde içerikler oldukça kaliteli olmalıdır. İçeriklerinizde yazılar okunabilir ve akıcı olmalıdır. İçeriğinizi resim ve videolarla zenginleştirmelisiniz.
5-) Sitenizde h1 taglarını kullanmalısınız. Sitenizde h1 tagını sadece bir kez kullanmalısınız. H2 tagını yalnızca üç defa kullanmalısınız. Paragraflarınız için h4 tagını kullanabilirsiniz.
6-) Sitenizde Css sprtite tekniği uygulamalısınız. Css sprite tekniği tüm css kodlarının tek bir dosyadan yönetilmesine denir. Aynı çalışmayı javascript (jquery) kodlarınız için de geçerlidir.
7-) Sitenize başka sitelerden iframe vb. kodlarla içerik çekmemelisiniz.
😎 Sitenizin gözü yormayan, şık bir tasarımı olmalıdır.
9-) Sitenizin alan adı (domain) akılda kalıcı ve hatta bulabiliyorsanız dillere pelesenk olabilecek bir alan adı olmalıdır.
10-) Siteniz ziyaretçi ya da kullanıcı ile etkileşim içinde olmalıdır. Herhangi bir form doldurulduğunda ya da bir işlem yapıldığında siteniz kullanıcıca cevap vermelidir.
11-) Sitenizin W3 html ve W3 css hatalarının olmaması gerekmektedir.
12-) Web sitenizde bir site haritası bulunması gerekir.
13-) Sitenizin dinamik bir yapısı olmalı ve düzenli aralıklarla içerikler eklenerek site güncel tutulmalıdır.
14-) Sitenizde rss beslemesinin olması eksta avantajlar getirir.
15-) Sitenizin kolay kullanımlı bir yapısı olmalıdır.
Sitenizin tamamen Seo uyumlu olması için yukarıdaki maddeleri kesinlikle dikkate almanızı tavsiye ederiz. Yukarıdaki maddeleri yaptığınızda sitenize hiç bir site dışı Seo çalışması yapılması dahi anahtar kelimenizde ilk 500 aramada rahatlıkla sıra alabilecek hatta eğer kelimenizin çok fazla rekabeti ve aranması yoksa ilk 10 sayfadan giriş yapabileceksiniz.

2 YORUMLAR

  1. Anadolu Üniversitesi – AÖF Web Tasarımı bölümü öğrencisiyim. Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda gerçekten güzel sonuçlar almaya başladım. Teşekkürler.

  2. Seo kavramı herkezin diline bir sakız olmuş gidiyor. Bu yazıda hemen hemen herkezin bildiklerini paylaşmışsınız. Dişe dokunur bir bilgi olmadığı kanısındayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here