YENİ MÜŞTERİLER KAZANMAYA HAZIR MISINIZ?

Düşünün ki, tam şu anda, Türkiye ve dünyada ürününüzü veya hizmetinizi satın almak isteyen onlarca belki binlerce kişi var !

Peki, bu kişilere ulaşmak istemez miydiniz ?

Google, ürününüzü şu anda talep eden binlerce kişiye ulaşabileceğiniz benzersiz bir mecradır. Bu imkan sağlayan dijital mecrayı fırsata çevirmek sizin elinizde !

Peki, ne yapmanız gerekiyor… ?
Bu sorunun cevabı 5 adım ile sonunda başarı ile sizi bekliyor…

 1- “Reklam Hedeflerinin Belirlenmesi”

Hedefler belirlemeden Google’da reklam yapmak, kısa vadede ciro sağlasa bile, orta ve uzun vadede hiç bir zaman başarıya ulaşamaz! Çünkü hedef belirlemek, ölçülebilir ve değerlendirilebilir bir sonuç belirleyerek, karı artırmak için, tüm süreci yeniden planlayabilmemizi sağlar. Yalnızca ürünlerinizi satmak mı istiyorsunuz? Yoksa markanızın daha fazla kişi tarafından bilinmesini de istiyor musunuz? Müşterilerinizin sitenize üye olması orta vadede kar getirir mi? Maliyet başına mümkün olan en yüksek karı mı, yoksa maliyeti karşılayan her karı mı istiyorsunuz? Hedefleri belirlemeden, Google’da reklam vereceğiniz anahtar kelimleri seçemezsiniz, planlamaları düzenleyemezsiniz ve ne yaptığınızı kesinlikle ölçemezsiniz ! Ciro elde etseniz bile nasıl kazandığınızdan haberiniz bile olmayacaktır.

Unutmayın ki, yalnızca ölçebildiğiniz şeyleri yönetebilirsiniz!

 

2- “Müşterilerinizin Nasıl Satın Aldığını Bulun”

Müşterileriniz, ürününüzü satınalmak ile ilgili bir düşünce edindikten, satınalıma kadar geçen sürede (döngüde) ne yapar? Muhtemel senaryolar (döngüler) nelerdir? Müşteri siteye hangi kanallardan ulaşır? Siteyi nasıl bulur? Siteye girdikten sonra neler yapar? Hangi sayfalardan hangi sayfalara geçer? Sizin siteniz açıkken yan sekmede neyi arar? Siteden neden çıkar? Hangi siteye gider? Tekrar Google’da ne arar? Sonunda satınalım nasıl gerçekleşir? Müşterileriniz internette ürün satınalmak  izledikleri olası döngüleri tahmin etmeli ve hedeflemelisiniz. Ürüne nasıl ulaştıklarını, yöntemlerini, alışkanlıklarını bilmelisiniz. Müşterinin geçtiği bu adımları bilmeden yalnızca kör dövüşü yapıyorsunuz demektir. Nedeni belli olmayan karlar ve zararlarla boğuşuyorsunuz demektir.

Şu bir gerçek ki, müşterilerinizin atacağı adımları bilmiyorsanız, kendi atacağınız adımlarınızı da bilmiyorsunuz demektir!

google-reklam3- “Size satış işlemini yaptıracak olan kelimeleri bulun”

Ürününüz ile ilgili her kelime talep kelimesi midir? Talep yaratır mı? Ürün sattırır mı? Kesinlikle Hayır! Olası satınalma döngülerini belirledikten sonra yapacağımız iş talebi bulmak olacak… Google, insanların taleplerini sunduğu benzersiz bir araçtır. Ancak, insanlar ürününüze olan talebi Google’a nasıl iletir? İnsanlar, yanlışlıkla veya bilgi edinmek amacı gibi bir çok farklı nedenle reklamınızı tıklarlar. Ürününüz ile ilgili – bire bir alakalı olsa da- her ilgili kelime bir talep kelimesi değildir ve satınalıma yönlendirmez. Her sektörde, talep olarak değerlendirebileceğiniz aramalar, o sektörün koşullarına göre, farklı alışkanlık ve davranışlar içerir. Dolayısıyla arama süreçleri de mutlaka sektörlere göre değişir.

Google Adwords’te Anahtar kelime belirlerken onları, “Talep Kelimeleri” olarak düşünmek ve planlamak gerekir. Öncelik, ürüne olan talebe ulaşmaktır. Bir kelimenin, Google’da her ay ne kadar arandığından, o kelimenin maliyetinden, o kelimedeki rekabetten daha önemli bir şey varsa o da, o kelimenin bir “Talep Kelimesi” olup olmadığıdır. Ürününüzü satınalacak müşterinin hangi kelimlerle Google’da arama yapacağını belirlemek tüm Google reklamcılığının en önemli noktalarından biridir.

Bir çok firma ve Google Adwords Ajansı, sektördeki tecrübelerine güvenerek bu kelimleri kendilerinin rahatlıkla belirleyebileceği yanılgısına kapılır Oysa bu çoğunlukla doğru değildir! Çünkü internet farklı davranış şekilleri barındıran bir mecradır. İnsanlar ürünleri aklınıza dahi gelmeyecek kelimlerle ararlar. Bu kelimeleri bulmak bir süreç işidir. Başlangıçta belirlenen kelimler, hedeflere ulaşma başarısına göre sürekli denetlenmeli ve düzenlenmelidir.

Bu yüzden sürekli, Talep Yaratan Kelimleri bulacağız !

Google Adwords4- “Hedef kelimelerinizi ölçümleyin”

Karlı bir Adwords yönetimi için, yalnızca belirlediğiniz kelimlerin maliyetlerini düşürmenin, en düşük maliyetle en iyi sıralamada yer almanın, en çok tıklama ve gösterimi elde etmenin tek başına bir önemi yoktur? Doğru, karlı kelimeleri belirlediğinize emin misiniz? Karın hangi kelimlerden, hangi sitelerden, hangi kaynaklardan geldiğini ölçebiliyor musunuz?

Bir çok e ticaret sitesinin temel problemi, Adwords’ten anladığı kadar, Google Analytics’ten (yahut bir analiz aracından) anlamamalarıdır. Bir çoğu hangi değerleri ölçebileceklerinden bile habersizdir. Neleri nasıl sattığınızdan daha önemli bir şey varsa, neleri nasıl satamadığınızdır ! Türkiye’de neleri neden satamadığının cevabını bilen ne kadar az e-ticaret sitesinin olduğunu tahmin bile edemessiniz. Doğru satınalma süreçlerini optimize etmenin yanında başarısız süreçleri takip etmek te oldukça önemlidir. Doğru sayfaya konulmadığı için ulaşılamayan ürünlerden, yanlış bilgilendirme kurbanı olan ürünlere kadar, küçük düzenlemelerle satışa dönüştürülebilecek bir çok başarısız döngü takip edilememektedir.

Ölçemediğiniz ve analiz etmediğiniz halde, belirli bir ciro elde etseniz bile, bu sizi yanıltmasın!  Nasıl kazandığınızdan ve nasıl kaybettiğinizden ve hatta kaybedip kaybetmediğinizden haberiniz yoksa eninde sonunda karşılanamayan bir Adwords reklam bütçesiyle zarara uğrayacaksınız ! Yalnızca ölçebildiğiniz şeyleri yönetebilirsiniz ! Aksi taktirde, nedeni belli olmayan karlar ve zararlarla boğuşuyorsunuz demektir. Ürünle ilgili olmayan kelime tıklamalarından ve müşterilerden, yanlış yönlendirmelere kadar o kadar çok hata, sırf ölçülmediği ve analiz edilmediği için farkedilmemektedir. Birkaç değişiklikle düşürelbilecek maliyetler ve elde edilebilecek ek satışlar gözden kaçmaktadır. Bir çok e ticaret firması bu fırsatların farkına varmadan, bir kör dövüşünün içinde bocalamaktadır.

Unutmayın, doğru Adwords yönetimi ancak doğru Analytics analizleri ile mümkündür. Adwords Uzmanlarınızdan talep ediniz!

5- “Buraya kadar okuduysanız doğru yerdesiniz”

Ticarette işinizi şansa bırakmayın!

Üzerine emek sarfedilip başarılı bir şekilde uygulanmış Google Adwors uygulaması ile web siteniz sanal dünyada yeniden doğuyor. Google Adwors ile E-Ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürünler ve satış süreleri Karga Web Tasarım tarafından dikkatlice analiz edilerek, minumum bütçe ile maksimum sonuçlar alabilirsiniz.

Ürünlerinizin yapısı, talep oranı ve müşteri kitlenizin detaylı analizleri çıkarılarak, daha yüksek kullanıcı hitleri elde edilebilir ve marka bilinirliğinizi daha fazla arttırabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve profesyonel destek için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Yine harika bir paylaşım yapmışsınız. Yorum yapmadan geçemedim. Bu tür seo trikleri de vermeniz çok işimize yarıyor. Bunu daha sık yapmalısınız. Sağolun.

  2. İnternetten para kazanmanın yollarını arıyorum. Sizin bu yazınızı okuduktan sonra, bu iş için mutlaka bir web sitesine ihtiyaç duyduğumun farkına vardım. Hem web sitesi, hem de para kazanabilme adına sizlerle iletişime geçmek için mail yolladım. Geri dönüşünüzü bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here