Kişileri aldatmaya yönelik hazırlanan SPAM içerikler ile savaşmak adına Google tarafından geliştirilen Google Penguen algoritması, yaklaşık 6 aylık bir zaman diliminden sonra yeniden ele alınarak güncellendi. Bu güncelleme sonucunda hazırlanan yeni algoritma, anlık gerçek zamanlı hale dönüştü, ayrıca Google Arama Motorunun algoritmasının çekirdeğine dahil oldu. Şimdi kafanızda bir ses şunu söylüyor olabilir. “Bu ne anlama geliyor ?” Karga Web Tasarım’ın SEO ekibi olarak Google Webmaster Central Blog’da yayımlanmış olan duyuruyu sizlere analiz ettik.

Google Arama Algoritması – Google Penguen

Google arama motorunu oluşturan algoritmaların yaklaşık olarak 230’dan fazla tekil faktörü ele alarak, bağlı olduğu çekirdeğin, aranılan anahtar kelimenin arama sonuç sayfasında olmasını beklediğiniz sonuçları göstermek için çalışıyor. Bulunduğumuz bölgenin Türkiye olduğunu ele alırsak eğer, arama sonuçlarında kullandığınız kelimeler ve içeriğin güncelliği ve arama sonuçlarında sıralamaya girmiş olan web sayfaların Google’ın gözündeki değeri gibi etkenler, yapılan aramaya dair sonuç sayfasını şekillendiren en önemli etkenlerdir. 2012 yılında ilk defa hayatımıza eşlik eden Penguen algoritması bunlardan biriydi. Geçtiğimiz haftalarda bu algoritma yeni bir güncelleme aldı ve Google çekirdeğine dahil oldu.

Google Webmaster Central Blog’da SEO uzmanları ve Webmasterlar için yapılan duyuruya göre, oldukça uzun bir geliştirme ve detaylı analizlerin çıkarıldığı bir test sürecinden sonra Penguen Algoritması yeni güncellemesini alarak, gerçek zamanlı olarak yayına girdi. Algoritmanın gerçek zamanlı çalışacağını önceden tahmin eden SEO uzmanları, yapmış oldukları çalışmalar sonrasında şimdilik arama Google aramalarındaki sonuçlardan çok fazla etkilenmiş değiller. Normal şartlarda bu tür önemli güncellemeler öncelikle İngilizce dili ile yayınlanıp, yapılan aramalarla ilgili sayfa ve aramaları sonuçlarını ilgilendirirken, yapılan bu güncelleme tüm global dilleri kapsayacak şekilde hazırlanmış durumda.

Penguen Algoritmasının getirmiş olduğu belli başlı kurallara uyum sağlayamayan yani spam içerikler ile hazırlanan web siteleri, zamanla ciddi olarak organik ziyaretçi performansı kaybı yaşarken, yeni güncellemeyle yapay zekanın sınırlarını bir adım daha ileriye taşıyan Google algoritması artık bu süreci çok daha hızlı ele alacak. Yani bunun kısaca Türkçesi şu ki; Eğer “spam” içerikli bir web siteniz var ise eğer, üzerine titrediğiniz web sitenizi birkaç gün içinde Google arama sonucu sayfa dizinlerinden çıkarılmış halde bulmanız yüksek bir olasılık. Mantık olarak şunu da ele almak gerekir ki, Penguen Algoritması Google’ın kullandığı çekirdek algoritma ile birlikte çalışacağı için “Penguen algoritması hakkında yeni bir güncelleme olacağını sanmıyoruz.” Eğer web siteniz Google Penguen ve ilgili durumlar sebebiyle ceza alırsa, yapılacak bir sonraki güncelleme ile web sitenizi kurtarma şansınız ortadan kalkmış olması yüksek bir ihtimal olarak görüyoruz. Web sitenizin, site içi seo ve site dışı seo sonuçlarına göre sanal dünyayla olan bağlantılarında olası bir problem hissediyorsanız, gerekli önlemleri almanızı tavsiye etmekteyiz.

Peki, Hiç İyi Haber Yok Mu?

Tüm bu yazdıklarımızın yanında, küçük olsa da bir iyi haberimiz var. Web sitenizin sadece belli sayfalarında “SPAM” içerik olarak adlandırılan kategoride içerik olduğu tespit edilirse eğer, web siteniz Google arama sonucu dizinlerinden tamamen kalkmıyor. Bu durumda yapılan işlem, sadece o sayfalarınız “SPAM” olarak işaretleniyor ve Google Penguen uygulamasının getirdiği ilgili cezayı alarak arama sonuçlarından çıkarılıyor. Bu sayede kurtarmak için emek vereceğiniz sayfa sayınız daha az olacağı için, kısa zamanda daha hızlı düzeltmeleri yapma fırsatınız olacaktır. Şunu da belirtmek isteriz ki, düzenleme yapılan sayfalarınızın Google arama sonucu dizinlerinde olması gerektiği yere geri dönmesi için geçecek olan sürenin öyle küçümsenecek bir süre olmadığını da belirtmekte fayda var. Bu sebeple, güncelleme almış ve artık gerçek zamanlı olarak çalışacak olan Penguen Algoritmasının etkilerinden uzak kalmanız için, düzeltmeleri yapmaya başlamalısınız.

Karga Web Tasarım Seo ekibi olarak, önemle üzerinde durduğumuz konu şu ki, “SPAM” yani kopya içerik yerine; tamamen özgün içerik, sürekli güncel ve kullanıcı dostu harika paylaşımları yaratmaya devam eden web site sahipleri ise bu alışkanlığının faydasını görmeye devam ediyor. Google Webmaster Central Blog’da üstü kapalı olarak verilen mesajlardan birini dikkatimizi çektiği için sizlerle paylaşmak istedik. Rekabet gücü yüksek, içeriği her zaman özgün, sürekli güncel ve harika içerikler paylaşmaya odaklanan web site yöneticilerinin, arama motoru sonuçlarında daha iyi yerlerde olacağını ve organik trafikteki payının artacağına dair ip uçlarını vermiş. Bizce var olan kıymetli vaktinizi kara listeye düşmüş olan sayfalarınızı düzeltmeye çalışmak yerine, en önemli koz olan var olan içeriğinizi daha da iyileştirmeye çalışmak emek harcamak en doğru karar olacağını düşünüyoruz.

 

16 YORUMLAR

  1. Üstadım ellerine sağlık. Yine harika bir yazı çıkarmışsın. Bir çok webmaster bloglarında görmediğim sadeliği ve akıcılı siz sağlıyorsunuz.

  2. Web sitenizde vermiş olduğunuz bilgileri uygulayarak hobi olarak uğraşıp hazırladığım kişisel blog web sitemde ciddi bir trafik sağladım. Teşekkür ederim.

  3. Kişisel sitem için düşündüğüm tüm uygulamaları sayenizde rahatlıkla yapabiliyorum. Ayrıca yazmış olduğum kitabım için sizden destek almayı düşünüyorum.

  4. Doğru bildiğimiz yanlışlara değinmişsiniz.. Neyse bu içeriğiniz ile birlikte bunu öğrendiğim iyi oldu. Yoksa boşuna yabancı bloglar arasında dolaşıp duracaktım:) Teşekkürler.

  5. Evet malesef Bu hataya bende düştüm.. Bu blog yazılarını ayrı tutarak şunu belirtmeliyim ki, her seo veya web tasarım firmasının yazdığı içerikler kendilerinin uygulamadığı varsayımlarla dolu. İçerikleri okuyup, kullanırken dikkatli olmak gerekiyor, zamanla içerik ekleyerek daha sağlam bir kaç yerden backlink almak daha etkili oluyor diye düşünüyorum

  6. Merhaba İlker abi, yazdığın her şey için çok teşekkürler ama bir sorum var Ben erasmus ile türkiyede öğrenim görüyorum. üniversiteyi bitirdikten sonra birsürü insan açıkta kalıyor web tasarımı okuyan bir insan açıkta kalma ihtimali varmıdır benim tek korkum bu profesyonel olmadan da bu isi yapabilirmiyiz?

  7. Mobil uyumluluk gun gectikce deger kazaniyor. Sanırım bu uygulama güncellemesi ile mobil uyumlu web siteleri çok daha ön planda olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here