Sevgili dostlar, bu makalede sizlere etkisi kanıtlanmış çok etkili bir SEO tavsiyeleri paylaşacağız. Günümüzde insanlar var olan web sitelerini Google’da ilk sayfaya geldikten sonra artık başarıya ulaştıklarını düşünürler ve web sitelerine gelen daha yüksek oranda ziyaretçileri, web siteleri üzerinden yapmış oldukları satışlarını veya sunmuş oldukları hizmetleri takip etmeye başlarlar. Bu durum, web site sahipleri veya deneyimsiz olan kişiler için en büyük hata olarak değerlendirilebilir. Günümüzde her iş sektöründe rekabetin oldukça yoğun olduğu şu dönemlerde, web sitenizi Google’da ilk sayfaya yükselttikten (ister SEO hizmeti satın alarak, veya kendiniz SEO işlemleri yaparak ki bu durum çok ta farketmez) sonra 15-20 tane daha site açın ve onları da Google gibi arama motorlarında ilk sayfaya yükseltmeye odaklanın.

1. Etken – Aranma Trafiği
Yapılan istatistiki çalışmalara göre, Google arama motoru sonuçlarında ilk sıradaki web sitesinin tıklanıp ziyaret edilme oranı yaklaşık olarak %31.25, 2. sıradaki web sitesinin tıklanıp ziyaret edilme oranı ise %14.15, 3. sıradaki web sitesinin tıklanıp ziyaret edilme oranı %9.89, 4. sıradaki web sitesinin tıklanıp ziyaret edilme oranı %7, 5. sıradaki web sitesinin tıklanıp ziyaret edilme oranı %5.45, 6 ile 10. sırada bulunan web sitelerinin tıklanıp ziyaret edilme oranı 3.70, 2. sayfada bulunan web sitelerinin tıklanıp ziyaret edilme oranı %4, diğer sayfadarda bulunan web sitelerinin tıklanıp ziyaret edilme oranı ise %1.50’den daha az olduğu vurgulanmaktadır.

Genelde wikipedia, .gov ve .edu uzantısına sahip olan domainli web siteleri ziyaretçi sayısı bazında geçmek bazen çok zordur, hatta anahtar kelime bazlı arama sonuçlarında 1. sırayı bu tür siteler almaktadır. Bu sebepten bu tür sitelerle rekabet etmek yerine açacağınız 15-20 tane daha siteyi aktif ederek ve onları ilk 5 sıraya yükseltmeye çalışın, böylelikle trafiğin %67.74’ünü siz alırsınız, ilk sıraya yükselip de sadece %31.25’ini almaktan çok daha iyidir.

2. Etken – Sigorta
Şunu öncelikle açıkça ifade etmek gerekirse, eğer profesyonel bir SEO uzmanı değilseniz ve ayrıca web sitenize sadece güvenilir olduğunu düşündüğünüz web sitelerinden backlink alarak Google’da ilk sayfaya yükseldiyseniz ilerleyen zamanlarda Google’ın yapacağı algoritma güncellemesi ile web siteniz ilk sıradan, hatta ilk sayfadan düşebilir, ya da tamamen arama sonuçlarından kaybolabilir. Ya da SEO hizmetinde kalıcılık garantisi vermeyen-veremeyen tecrübesiz SEO firmalarından veya SEO yaptığını iddia eden kişilerden alırsanız bu kez de aynı sonuçla karşılaşma oranınız çok yüksek. Bu yüzden yapılan anahtar kelime bazlı Google arama sonuçlarında 1. sayfada en az 2 tane web siteniz olsun. Böylece web sitelerinizden biri algoritma bazlı veya kural hatasından dolayı ceza yediğinde gelirinizi en az zarar ile kurtarabilirsiniz. Ayrıca hemen ceza alan web sitenizi kurtarmak için harekete geçebilirsiniz. Eğer ciddi bir ceza yediyse dahi, başka bir deyişle kurtarılamaz hale geldiyse de 3-5 tane daha site açıp onları yükseltmeye odaklanırsınız. Çünkü açacağınız yeni siteleriniz yükselene kadar var olan diğer sitelerinizden bir kısmı daalgoritma veya kural hatası bazlı olarak ceza yiyebilir.

seo-etkenleriKarga Web Tasarım olarak bizim tavsiyemiz kalıcılık garantisi veren SEO firmalarıyla anlaşmanızdır. Tabi ki, SEO için yeterli bütçeniz var ise, bukonuda ayıracağınız bir bütçe yok ise, lütfen fiyat araştırması yapmak için boşuna zamanınızı harcamayın. Bunun sebebi 50 liraya da SEO hizmeti veren var, 50.000 liraya da veren var.

3. Etken – Platformlar
Normal bir web sitesi kurup sitenizi yükseltmek için zahmet etmenize gerek yok. Çünkü bu iş basit gibi görünse de, birden fazla web sitesi ile uğraşmak biraz zahmetli bir iş. Her bir web sitesi için farklı hosting firmalarından hosting hizmetleri almak, her web sitenize özel olarak özel IP almak ve her birine özgün içerik girmek zahmetli ve zaman alan bir iştir. Aşağıdaki sosyal medya platformu hizmeti veren sitelerden oluşturacağınız sosyal medya sayfalarınızı da yükseltebilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
Web 2.0 bloglar
Pinterest

4. Etken – Dönüşüm Oranı Optimizasyonu
Üzülerek belirtiyorum ki, web site sahipleri ve web site yöneticileri genel olarak AdWords ve backlink aldıkları kaynaklara göre yaptıkları SEO‘ya yatırım yapmaktalar. Ancak web sitelerinde ki dönüşüm oranı optimizasyonu dediğimiz konuyu ciddiye almıyorlar. Trafiği fazla olan e-ticaret sitelerinde bile sadece sepete atma ve satın alma butonunun rengini bile değiştirdiklerinde satış oranları %30 – %50 oranında artış sağlayabiliyor. Bu vermiş olduğum örnek, yüzlerce örnekten bir tanesi ki, belki de ürün sayfalarında ziyaretçiler ürünle ilgili resim değil, detaylı olarak hazırlanmış video izlemek istiyor olabilirler. Eğer ürün sayfalarına ürün ile alakalı açıklama ve kullanıma ait bir video eklenirse satışlar %80 – %90 oranında artış gösterebilir. Dönüşüm oranı optimizasyonu dediğimiz kavram, sadece web sitesinin içi ile alakalı değildir. Aynı zamanda Google arama sonuçlarında kullanmış olduğunuz başlıklarla ve açıklamalarla da ilgilidir.

SEO Başlık Etiketleri: => Marka mı veya dikkat çekici bir başlık mı?
Meta açıklamalar:      => Tecrübelerimize göre belirtmeliyiz ki, dikkati üzerine çeken ilgi çekici açıklamaları önermekteyiz. Örneğin: “Google’da %99,9 ilk sıra garantisi, eğer %99,9’un altına düşerse ücretinizi geri iade edeceğiz”. Bu vermiş olduğum sadece ilgili bir örnek olarak değerlendirilebilir. Eğer seo hizmeti aldığınız bir firmanız varsa ve %99,9 ilk sayfa garantisi verdiğini söylüyor ise, belirtmeliyiz ki, bu artık insanların dikkatini çekmiyor, çünkü SEO firmaların hemen hemen hepsinde aynı garantiyi veriyorlar, ama sonuç söylendiği gibi değil. Önemli olan rakiplerinizden farklı olmak ve hizmetinizi en iyi sonuçlarınızı alacağınız şekilde belirgin olmak.
Alışılmışın dışına çıkın ve gözü yormayan farklı tasarımlar kullanın.
Sıcaklık Haritası (heat map) Testi
Eylem Çağrısı (CTA) – optimizely.com veya vwo.com’u deneyin.
Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyelim ki, bize sorarsanız bu blogda paylaştığım en önemli konulardandır. Bu yüzden tarayıcınızda yer işareti koyabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Saygıdeğer meslektaşım, üzerine çalışmış olduğum nadide bir konuya benden önce el atıp paylaşımda bulunmanı kıskanmadım dersem yalan olur. Yapmış olduğun detaylı açıklama ve örneklemelerin ile harika bir paylaşımda bulunmuşsun. Emeğine sağlık, başarıların devamını dilerim.

  2. İçerik ve anlatım olarak çok başarılı bir yazı olmuş. Bu tür paylaşımlarınızın devamını bekliyor, yazılarınız sayesinde aydınlanan ufkumuza emeğiniz adına teşekkür ediyorum. Anlamadığım bir konu hakkında sizden bir talepte bulunabilir miyim? Google algoritmalar hakkında açıklayıcı bir yazı yazmanız mümkün mü?

  3. Google penguin algoritması ve caffein ile bir çok Seo uzmanını zorlamayı başardı. Ama bölgesel seo işini iyi yaptığınız bir gerçek, çünkü arama sonucunda sayfanız 1. Sırada çıkıyor. Paylaşım için teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here