SEO çalışmalarının iki farklı yönlü olarak yapılmaktadır
.
Biz bu durumu site içi seo ve site dışı seo olarak adlandırabiliriz. Site içi seo işlemlerinde web sitenizin içeriğini oluşturan kelimeler, resimler, teknik durumlar ve yapısal unsurlarını ele alabiliriz.
Site dışı seo ise, sosyal medya linkleri, marka bilinirliği ve arama motorları tarafından otorite sahibi kabul edilmiş olan web sitelerinden aldığınız etkileşimler ile alakalıdır.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmalarında, web sitenizi oluşturan tüm dosyaları kontrol altına alabildiğiniz ve üzerinde düzenlemeler yapabildiğiniz her şeyle ilgilidir. Bu sebeple yapacağınız SEO çalışmalarında başlayabileceğiniz en ideal başlangıç noktası site içi seo çalışmalardır. Sizlere site içi SEO konusunda söyleyebileceğimiz en ideal fikir, yapacağınız SEO çalışmalarında yapılacak olan yatırımın en yüksek noktaya getirilmesini kapsamaktadır. Buraya kadar herşey iyi ve güzelde, bu yatırımın getirisinin maksimum duruma taşıyacak çalışmalar nedir diye sorulara yöneldiğinizi duyar gibiyim.

anahtar-kelime-nedir-arama-motoruHedef Odaklı (keyword) Anahtar Kelimeleri Tanımlama ve Yerleştirme

Anahtar kelimeleri (keyword) tanımlama ve yerleştirme temel çalışmadır. Seo işlemlerine başlamadan önce mutlaka web siteniz ile alakalı anahtar kelimeler konusunda açık ve net olmalısınız. Web siteniz için anahtar kelimeleri belirlerken aşağıda belirtmiş olduğumuz faktörleri mutlaka göz önünde bulundurmanızda fayda var.

  1. Anahtar Kelimenin Aranma Hacmi

Bir anahtar kelimenin veya anahtar kelime grubunun seçilecek belirli periyotlarda aranma miktarını gösteren info grafik çizelgelere veya detaylı içeriklere aranma hacmi olarak isimlendirmekteyiz. Bu kısa açıklamamız bu işe başlayacak bir takım kişilere kişilere yabancı ve zor bir durummuş gibi gelecektir. Ama SEO tecrübesine sahip olan kişiler için oldukça tanınan bir tecrübedir. Arama hacmi, potansiyel müşterilerinizin internet üzerinde ne tür davranışlarda bulunduğu veya neyi nasıl düşünebileceklerini size göstermektedir. Site içi SEO çalışmalarınızdan en yüksek oranda geri dönüş almak istiyorsanız bu davranışları ve varyasyonları enine boyuna dikkatle incelemelisiniz. Vereceğiniz mantıklı kararlar ile potansiyel müşterilerinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Eğer hedefiniz Google arama sonuçlarında başarılı bir rol edinmekse eğer, bu konuda yine size desteği veren ve anahtar kelimeleri bulma konusunda kullanabileceğiniz en iyi Google’ın hizmetlerinden biri olan anahtar kelime planlayıcısını önermekteyiz. Anahtar kelime aracını kullanırken, size en yüksek trafik değerine sahip, en yüksek trafiği getirecek olan anahtar tercih etmelisiniz. Şu bir gerçek ki, anahtar kelime seçimi konusundfa kesin kelimelerden veya rakamlardan konuşmak pek mümkün değildir. Sebebi ise, sektör, iş kolu ve aranma hacmi değerleri anahtar kelimelerde farklılık göstermektedir.

  1. Rekabet

Unutmadan belirtmek isteriz ki, dikkat etmeniz gereken bir sonraki durum ise arama sonuçlarında ilk sayfa içerisinde yer almanın ne kadar meşakatli olduğudur. Bu konu için size anahtar kelimelerin rekabeti konusunda size grafiksel şemalarla detaylı veriler sunan web araçlarından faydalanabilirsiniz.

Bu konuda bir ip ucu vermek gerekirse eğer, üzerinde çalışacağınız anahtar kelimenin arama sonuçlarında ilk sayfalarda prestijli markalar ve-ya sektörün önde gelen yayıncıları bulunuyorsa bu durum sizlere bu anahtar kelimenin rekabetinin zorlu ve yüksek olduğunun işaretidir. Yüksek rekabete sahip olan anahtar kelimeler, arama sonuçlarında sıralamaya girmek için büyük yatırımları harcıyor olduklarının habercisidir.

Bu noktada iyi bir SEO uzmanının önemini şu atasözü ile açıklayabiliriz. İş bilenin, yol gidenin. x ve Sınırlı bütçeye sahip kişiler ve küçük işletmelerin arama sonuçlarında başarılı olmak için hedefleyebileceği anahtar kelimeleri bulabilmek ve bu durumda yapılacak olan en uygun çalışmaların ne olduğunu bilen tecrübeli bir seo uzmanı ile çalışmanız gerekir.

Kaliteli ve Özgün İçerik

Daha önce Google’ın bir algoritma değişikliğinde bulunduğunu buradaki yazımızda belirtmiştik. Google bu algoritma değişikliği ile bir nevi yapay zekaya büründüğünü söyleyebiliriz. Karşımızdaki yapı en az bizim kadar akıllı ve bir sonraki hamlemizin ne olacağını kavrayabilecek kadar kararlı bir durumda bulunuyor. O zaman oyunu kuralları koyanın verdiği talimatlara gore oynamak gerekiyor. SEO için içerik oluşturmaya başladığımızda, dört ayrı unsuru göz önünde bulundurmak gerekiyor. Genellikle bu dört unsurdan birisi veya bir kaçı ihmal edilmektedir. Arama motorları, kendilerinin belirledikleri sorgular içinde, kullanıcıların aradığı en kaliteli ve özgün içeriği internet kullanıcılarına sunmaya çalıştığını unutmayın. Arama sonuçları, arama motorunun pazarladığı bir ürünü olduğunu unutmayın. İşte bu sebeple arama motorları, daima sonuçlarını en mükemmel hale getirmek için çalışırlar. Bu çalışmalarının da bir getirisi olarak arama sonuçlarında çıkan içerikler konusunda her zaman en iyisini ve özgün olanını bulmaya çalışırlar.

Anahtar Kelimeler

Yazımızın üst kısmında bulunan paragraflarında anahtar kelimelerin seçimini belirlerken temel olarak nelere gereksinim duyduğumuzu belirtmiştik. Makalemizin bu kısmında ise seçilen anahtar kelimelerin içeriğimize nasıl ekleyeceğimiz konusu ile ilgileneceğiz.

Arama motorlarının bir kaç sene öncesine kadar algoritma açısından yetersiz olduğu dönemlerde onları pasifize etmek çok daha kolaydı. Hedeflenmiş anahtar kelimeleri sayfa içine doldurma diye bilinen bu yöntem en çok uygulanan bir stratejiydi. Gerçek anlamda alınan sonuçlar olumlu, ama kullanıcıların karşılarına çıkan sonuçlar tam bir fiyaskoydu.

Google gibi sektörün en fazla rağbet gören arama motorları bu tür hile içeren yöntemleri artık fark ediyor ve bu yöntemleri uygulayan web site sahiplerini arama sonuçlarından çıkarıyor. Bu konuda yapmanız gereken durum, daha yaratıcı olmanız ve anahtar kelimeleri en ideal bir şekilde, ideal yüzde dilimi içerisinde içeriklerin içerisine yerleştirmeniz olacaktır.

Arama motorları, anahtar kelimeleri hala kullanmaktadır. Bu kelimeler sayesinde, yayımlanan sayfadaki içeriğin ne ile ilgili olduğunu belirlemektedirler. Anahtar kelimeler olmasa bile, içeriğin ne olduğuna dair anlama konusunda özellikleri bulunmaktadır. Karşımızdaki oyuncunun bu kadar kabiliyetli olması ile bu noktada sizin rolünüz ne olacak? Arama motorlarını, anahtar kelimeleri kullanarak sitenize çekebilirsiniz. Ama bu stratejiyi onu anlamlı kılacak bir biçimde gerçekleştirmelisiniz.

Kullanılacak olan anahtar kelimenin, içerik yazısının içindeki yeri mutlaka doğal bir konumda olması, kelimenin anlam bütününü bozmayacak şekilde olması gerekir. Bu şekilde, sitenizi ziyaret ederek sayfalarınızı kayıt altına alan arama motorlarına ait bot’lar vasıtası ile arama motorlarına bir sinyal gönderebilir ve içeriğinizin hangi konuyu kapsadığını onlara anlatabilirsiniz. Buna ek olarak, anahtar kelimelerinizin yanında, onları destekleyici uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak içeriğinizi daha mükemmel bir hale dönüştürebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genelde tek bir kelime olarak belirlenmiş olan anahtar kelimelere oranla daha az aranma ve tıklanma olasılığına sahiptir. Yani, “Web Tasarım” bir anahtar kelimedir. “İstanbulda SEO uyumlu kurumsal web tasarım yaptırmak istiyorum” ise uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belli bir içeriğin içinde kullanmak, belirli spesifik sorgu sonuçlarını yakalamanın en mantıklı yoludur. Unutmamak gerekir ki, aranma hacmi ne kadar düşük olsada, aramayı yapan kişiler istediklerini bulmayı konusunda başarılı oldukları için tıklanma oranı ve dönüşümler yüksek olmaktadır.

 

7 YORUMLAR

  1. Kendi web sitemin arama motoru sonuçlarında iyi yerlere gelmesi için sürekli birşeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Anahtar kelime planlamasını sizin kadar net bir dille açıklayan başka bir yazı okumadım. Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Bu konuda çok araştırma yaptım, sayılı Türkçe kaynaklar arasında en iyi anlatım yapan bir kaç Web sitesi içerisindesiniz.

  3. Telefon ile arayıp, soru sorduğum ve hiç bilmediğim bir konuyu bana sabırla değil de, çabayla anlatıp öğretmek istedikleri için sonsuz teşekkürler.

  4. That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere.
    Simple but very precise info… Thanks for sharing this one.

    A must read article!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here