Lise öğrenimine devam eden genç yeteneğimiz Neval Çam işitme engellilerin daha rahat bir şekilde iletişim kurabilmesi için işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştirerek başarı bir projenin altına imzasını attı. Dünyanın teknoloji devi Microsoft bu projeyi ödüllendirerek, yılın en genç başarılı kadın yazılım girişimcisi seçilen Neval Çam, teknolojik gelişim üssü sayılan Stanford Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edildi.

Bizlere insan hayatını kolaylaştıracak, insanlık için fayda sağlayacak olan icatları çıkarmanın en güzel örneğini başarılı öğrencimiz Neval Çam’ın işitme engelliler insanlar için geliştirdiği işaret dilini tercüme eden yazılımı oldu. İyi bir üniversitede iyi bir eğitim alabilmek için öğrenim hayatı boyunca kurs ve özel eğitimler almak yerine deneyerek öğrendiği bilgileri yeni projeleri geliştirmek için kullandı.

Daha 16 yaşında olması, onun geliştirmiş olduğu işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştirmesine engel değildi. Yapay zekâ mantığı ile çalışan projeler üreterek, kendisinden yaşça çok daha büyük adayların yarıştığı bir yarışmada Microsoft şirketinin dikkatini çekerek yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi ünvanına sahip oldu. Bu sene lise eğitimini tamamlayacak olan Neval Çam dünyanın bilinen en saygın yükseköğretim kurumları arasında olan Stanford Üniversitesi’nde eğitimine devam edecek. Genç yazılımcımız, Stanford Üniversitesi, Mühendislik fakültesi,  Bilgisayar bilimleri bölümünde 4 yıl süresince eğitimini tam burslu öğrencisi olarak devam edecek.

İŞİTME ENGELLİLERİN UMUDU OLDU

İstanbulda Fen ve Teknoloji Lisesi olarak eğitim veren bir kurumda öğrenci olan Neval, hayalinin teknolojinin merkezi olarak bilinen Stanford Üniversitesi’nde okumak olduğunu belirterek, bu hayallerine bir adım daha yaklaştığını ifade ederek, hayallerine giden başarı yolunun temellerini sınıf arkadaşıyla birlikte attığını belirterek, 2016 yılında 10. sınıf öğrencisiyken “Leap Motion cihazı ile birlikte el hareketlerini algılayabilen İşaret Dili Tercüme Cihazı“nı geliştirdi. Geliştirmiş olduğu projede işitme ve konuşma engelli insanların, günlük hayatlarında işaret dilini bilmeyen insanlar ile daha rahat iletişim kurabilmesini sağlıyor.

Mobil platformda akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda da kablosuz olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanan olan program işaret dilini hatasız olarak tercüme ederek kişiler arasında yaşanan iletişimdeki engelleri ortadan kaldırıyor. Başarılı öğrencimizin icat ettiği bu yazılım projesi üzerinde bugün bir çok üniversiteler çalışıyor.

Stanford Üniversitesinin eğitimine kabul edeceği öğrenciler arasında, lise eğitimi süresinde geliştirdiğiniz ve içerisinde bulunduğunuz projeleri kriter olarak alması, Neval’in bu üniversiteye kabulünde de geliştirdiği cihazın yanı sıra, lise eğitimini aldığı eğitim kurumunun folklor grubuyla Avrupa ülkelerinde katıldığı turnelerini de göz önüne aldığını belirtti. Neval’in kabul mektubunda yer alan ‘farklı kültürlere kolayca uyum sağlayabileceğinize kanaat getirilmiştir’ yazısı hayallerine bir adım daha yaklaştığının en büyük emaresi gibiydi.

YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUM

Kabul edildiği Stanford Üniversitesi’nde yapay zeka teknolojileri konusunda çalışmak istediğini anlatan Neval “Bu konu maalesef Türkiye’de başlangıç noktasında bile değil. Gelecekte çok daha yoğun kullanılacak, herkes insansız araçlara binecek” dedi. Mezun olduktan sonra Türkiye’de kendi yapay zekâ laboratuvarını kurmak istediğini söyleyen Neval “Eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri döneceğim. Kendi ülkeme kendi insanlarıma faydalı olmak istiyorum” diye konuştu.

19 YORUMLAR

 1. Konuyu okuduk bitti, bir şeyler öğrendik sandık şimdi nerede kalmıştık? Hee tamam hatırladım, hocam orucu şöyle tutsak sevabı fazla olur mu ayrıca bide bozulur mu? 🙂
  Kısacası Türkiye şartlarına bu kardeş çok fazla. Türkiye de kalsaydı harcanırdı heleki bide kadın eyvah eyvah. Bı kardeşimizi “Şeytana hizmet ediyor” diye taşlarlardı. Elin oğlu “beyin” ne demek biliyor. Biz hala oruç, kırmızı don, damacana, tavuk ördek takılalım.

 2. Bu güzel kardeşimize başarılar diliyorum. Ülkemizin böylesine değerlere çok ihtiyacı var. Umarım bu tür haberleri daha çok duyarız.

 3. Muhteşem ötesi bir düşünce ve yazılım. Bir bayanın bu derece başarılı olması beni çok sevindirdi. Teknoloji ayağında bayanlarımız maalisef çok geri konumdalar.

 4. ülkemizde özellikle bayan arkadaşlara teknoloji yönünden fırsatlar tanınmalı ve önleri açılmalı bu bir gerçekki bayan arkadaşların teknoloji yönünden güzel işler yapacağına eminim.

 5. İşitme engelli biri olarak bu yazılımı yapan kişiyi tebrik ediyorum.Engelliler için son derece önemli bir yazılım ayrıca kardeşimiz burs kazanmış başarılar diliyorum.Ülkemizde binlerce işitme engeli olan kişiler var bu kişiler duymadıkları için işaret dili ile anlaşıyorlar bu yazılım ile hayatları daha rahat olacak.

 6. Böyle güzel bir başarıyı bizlere duyurduğunuz için teşekkür ederiz. Türk bayanının neler yapabildiğin bir kez daha görmüş oluyoruz, tebrikler…

 7. I blog often and I seriously appreciate your content.
  This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and
  keep checking for new information about once a week. I subscribed to
  your Feed too.

 8. Bu başarılı kızımıza teşekkürlerimi diliyorum. Umarım ülkemiz adına olumlu katkıları ile göğsümüzü kabartacak nice projelere imza atar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here