Günümüzde pazarlama ve iletişim kanallarının en başında kurumsal web sitesi gelmektedir, ama her kurumsal web sitesi istenilen sonuçları sağlayamamaktadır. Ziyaretçilerine eksiksiz ve güven veren bir hizmet sunmak için kurumsal web sitelerinde olması gereken özellikleri sizler için sıraladık.

1 ) Modern ve Kullanışlı Arayüz Tasarımı
kurumsal_web_sitesinde_olmasi_gerekenler_1

Web tasarım trendleri belirli zaman aralıklarında değişime uğramaktadır. Bu değişimi giyim modasına da benzetebiliriz. Ünlü kişiliklerin farklı elbiseler giymesi, aksesuarlar takması, tarzını farklılaştırması modanın o yöne kayacağının habercisi olabilmektedir. Web ortamında ise büyük kitleler tarafından kullanılan, Facebook, Twitter, instagram gibi uygulamalar tasarım trendlerini değiştirebilen güçlü oyunculardır. Bu sayede kullanıcılar eski ve yeniyi bu büyük sitelerin alışkanlıklarını edinerek değerlendirebilmektedir. 5 yıl öncesinde kullanılan mini tasarımlar yerine günümüzde flat tasarımlar, büyük butonlar, büyük görsel ağırlıklı tasarımlar daha çok tercih edilmektedir.

2 ) Mobil Uyumlu – Responsive Web Tasarım
responsive-mobil-uyumlu-web-tasarim

Mobil uyumlu web tasarım, her cihaza göre uyumlu olabilen web tasarımdır. Akıllı telefon ve tabletlerin çok kullanılmasıyla başlayan bu yaklaşım web sitesinin mobil için ayrı, bilgisayar için ayrı bir tasarım olması zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Bu sayede iki site için de ayrı bir bütçe ayrılması gerekmemektedir. Telefon ve tablet cihazlardaki tüm ekran çözünürlüklerinde çalışabilen mobil uyumlu web tasarımlar kurumsal web sitesinde olmaz ise, olmaz özelliklerden.

3 ) Sosyal Medya Linkleri ve Paylaşım Butonları
web-sitesi-sosyal-medya-butonlari

Günümüzde web sitesi ziyaretçi sayılarınız ve Sosyal Medya Sayfalarınızın etkileşim sayıları (okunma, yorum, puan, beğeni vs…) birbirine çok yakındır. Eklediğiniz içeriği tanıtmanızın en kolay yolu, hedef kitlenize sosyal medya aracılığıyla ulaştırmaktır. Bunun için web sitenizde sosyal medya linkleriniz, içeriklerinizde ise sosyal medya paylaşım butonları olmalıdır.

4 ) Hakkımızda Sayfası
web-tasarim-hakkimizda-sayfasi

En önemli sayfalardan bir tanesidir. Ziyaretçinize kaliteli bir hakkımızda sayfası sunmanız, şirketinize olan güveni arttıran en önemli etkendir. Günümüzde “Vizyon”, “Misyon” gibi başlıkların yanına, eğer bir hizmet veriyorsanız “ekibimiz” başlığı da eklenebilir. Ayrıca “Felsefemiz”, “Kalite Yönetim Sistemi”, “Değer katan yaklaşımlarımız” da tanıtım sayfasına eklenebilir.

5 ) Özgün İçerik
ozgun-ve-kaliteli-icerik

Sitenizde özgün içeriğin bulunması çok önemlidir. Diğer sitelerden kopyalanmış içerikler, sitenizin arama motorları tarafındaki puanına eksi yönde etki etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Bu sene anadolu üniversitesinde 2 yıllık web tasarım bölümünü okuyorum. Bölümde ders veren hocamızın verdiği bilgiler için kaynak ararken kendimi bu yazıyı okurken buldum. Emeğinize sağlık, teşekkür ediyorum.

  2. Web tasarımı konusunda yolun daha başında ve çok yeniydim. Sitenizde paylaşmış olduğunuz yazılar sayesinde neredeyse profesyonel denecek tasarımlar yapabiliyorum. Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here