Kurumsal web tasarım için yapılan hazırlıklar ve dikkat edilmesi gereken özellikler
Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda işleyeceğimiz konu kurumsal web sitelerini diğer sitelerden ayıran özellikleri ve nitelikleri olarak değerlendirebiliriz. Arkadaşlar, bir firmaya veya bir ürüne ait olan kurumsal web sitelerini firmanın veya ürünün özelliklerini yansıtan kurumsal kimliklerinden ayrı tutmak pek mümkün değildir. Bütünlüğünün bozulmaması adına aynı logo, renk tontarı, kartvizit ve diğer şu an dile getirmediğimiz diğer kurumsal kimlik öğelerinden farksız olarak kurumsal web siteleri de o firmanın kurum içi ve kurum dışı duruşu ve çizgisini oluşturmalıdır. Bir firmaya veya ürüne ait bir web sitesi için ön çalışmasını yaparken kurumsal web sitesinin tasarımına başlanmadan önce firma veya ürün tam anlamıyla tanınmalı ve nasıl bir duruşu olduğu, hedef kitlesinin ne olduğu iyice öğrenilmeden işe başlanmamalıdır. Daha önce planlanmış veya yapılmış olan bütün tasarım öğeleri incelenip oluşturulmuş detayların özellikleri ele alınarak istenilen tasarımın yuvarlak hatlara sahip bir tasarım mı, yoksa keskin hatlara sahip bir tasarım mı olduğu anlaşılmalı ve çalışmaya daha fazla ilerlemeden bu noktaların netlik kazanması gerekmektedir. Yapılan bu ön araştırma ve hazırlıklar firmanın veya ürünün doğru olarak anlaşılmasını sağladığı gibi müşterilerinizin de yapılan çalışma ve araştırmalarınızı görmesini ve iş takibini yaptığınızı bilmeleri açısından önemlidir. Hazırlıklar yapılan çalışmaların onaylanmasını hızlandırdığı gibi revizyon sayısını da önemli ölçüde azaltır.

Tasarım, özellik, fonksiyon, içerik ve programlama
Hazırlanacak veya hazırlanmış olan web sitesine giren kullanıcıyı, aradığı ürüne veya bilgiye çok kısa bir sürede erişmek istediği içeriğe rahatça ulaştırabilecek bir yönlendirmeye sahip web tasarımı karşılamalıdır. Bir web sitesinde, ana sayfa tasarımında nasıl bir kullanıcı üzerinde nasıl bir duruş sergiliyorsa tüm diğer alt sayfalarda da bu duruşunu tutarlı bir şekilde korumalı ve web site kullanıcısının kafasını karıştırmamalıdır. Bu sayede, sitenize gelen ziyaretçi ana sayfada gördüğü bir linke diğer sayfalarda da rahatlıkla ulaşabilir olmalı ve işini kolaylaştırmalısınız. Bu bahsettiğimiz işlem yalnızca yönlendirme menülerinde değil o firmanın kurumsal tüm öğelerinde olduğu gibi web sitesinde de olmalı ve rengi, stili ve dokusuyla verdiği hissiyat kullanıcıyı yormayan bir tarzda düzenlenmelidir. Erişim ağladığı sayfada ise menü isminin yer aldığı içerikle kullanıcı olan kişiyi doğru yönlendirilmeli ve tatmin edici temiz bir içerikle ziyaretçiye istediği bilgiye ulaşmasını sağlamak zorundasınız. Ama en önemlisi de,bahsetmiş olduğumuz bu şartların hepsi yerli yerinde olsa bile, erişim yönünden zayıf, hızlı çalışmayan ve görsel anlamda bütünlüğünü kaybetmiş, göze hoş gelmeyen, sorun çıkartan bir site yazılım açısından sınıfta kalması ile yapılan tüm iyi işleri ve diğer tüm unsurları gölgede bırakabilir.

Siz de tüm bu anlatılan özellikleri ve unsurları bir birine karıştırmadan, doğru ve hatasız bir şekilde kodlanmış, hızlı sunucularda, Google arama motoru için alt yapısı sağlanmış iyi bir web sitesine ihtiyaç duyuyor iseniz, bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

3 YORUMLAR

  1. Merhabalar, sitenizi ve yazmış olduğunuz yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum. Size sormak istediğim önemli bir husus var. Kısaca şöyle anlatmak istiyorum. Otomotiv sektöründe faliyet gösteren bir firmam var. Bu firmama ait Türk Ticaret Kanununa uygun, ayrıca firmamın 30 yıllık kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtacak sade bir tasarıma sahip bir web sitesi istiyorum. Ayrıca, müşterilerimiz vereceğimiz bir kod ile müşteri paneline girerek araçlarının bakımı durumunda bilgi almalı ve değişen parçalar ile yapılan işçiliği görebilmeli. Bu konuda bana destek olmanız mümkün mü?

  2. Merhaba İbrahim bey, bu konuda sizlere daha detaylı bir şekilde yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişim sayfamızdan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede geri dönerek bilgi ve tecrübelerimizi aktarabiliriz.

  3. İşini layıkı ile yapan veya bu yolda adım atmış web ajanslarının nasıl olması gerektiğini gayyet iyi bir şekilde ifade etmişsiniz. Her meslek dalında olduğu gibi, bu sektörde de Türkiyede standartların oluşması ve olması gerekiyor diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here