Site Dışı SEO Nedir ?

Site dışı SEO işlemi, var olan web sitenizin arama motorlarında bulunan pozisyonun iyileştirilmesi için siteniz dışından web sitenize verilen desteklerin tümü için yapılan işlemlerdir. Sektörümüzde bulunan pek çok kişi, site dışı SEO işlemini siteye dışarıdan link verme işlemi ile bağdaştırırlar. Ancak bu işlemin sadece web sitenize dışarıdan gelen referans linklemerinden ibaret olmadığını belirtmek isteriz. Sizlere kurumsal SEO danışmanlığı hizmetini kaliteli ve uygun fiyatlı veren firmaları diğerlerinden ayırmanızda ki en temel unsurlardan birisi site dışı SEO hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak şunu belirtmek isteriz ki, site dışı SEO işleminin web sitenizin sanal dünyada tanıtma ve reklamının yapılması yöntemlerine etki ettiğini söylemek yeterlidir. Bu durum web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasıyla doğrudan bağlantılı bir durumdur.

Site dışı SEO, site içi SEO’nun aksine, var olan web sitenizin sınırları dışında bulunan hareketliliğini belirtir. Bu noktada size referans olabilecek en önemli olan parametreleri aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

  • Link yapısı
  • Sosyal medya kullanımı
  • Sosyal etiketleme ve reklam

Sizlere bu parametrelerden bahsetmeden önce site dışı SEO’nun öneminden bahsedelim.

Site dışı SEO neden bu kadar önemli ?

Arama motorları uzunca bir süredir arama yapan kullanıcılarına, aradıkları her konuda en iyi cevapları ve doğru içerikleri vermeye çalışmaktadır. Google, Yandex ve Bing gibi sektörün önde gelen arama motorları bu işlemi yapabilmek için, site içi SEO durumlarına, web sitesinin kalite faktörlerine ve site dışı SEO faktörlerine bakmaktadır.

Site dışı SEO kavramını, arama motorları tarafından söz konusu olan web sitenizin dış dünya tarafından nasıl görüldüğünü anlatan bir durum olarak tanımlayabiliriz. Arama motorlarının çalışma mantığına göre farklı web sitelerinden referans linkler içeren bir web sitesi, diğer web sitelerine göre daha kullanışlı ve güvenli bir sitedir. Ayrıca web sitesinizin sosyal medya mecralarında aktif olması, kullanıcılar tarafından beğenilmesi ve paylaşılması ve ayrıca sektörünüz ile ortak iş çevreleri tarafından güvenilir site olarak indekslenmesi ve paylaşılması da site dışı SEO kavramında büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmeti veren firmanın bu kriterlerin tümünde web sitenize hizmet vermesi gerekir.

Link Yapısı

Hizmet alacağınız SEO danışmanlığınızın belki de en önemli kısmı link yapısının belirleneceği kısmıdır. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki, sıkça uygulanan en popüler site dışı SEO tekniği de bu yöntemdir. Bu noktada yapılan işlemlerde temel amaç, mümkün olduğunca backlink (dış link) alarak web sitenizin arama motorları gözünde değerinin arttırılması olduğunu söylesek doğru bir kavram olur. Temel olarak, sitenizi ziyaret eden bir ziyaretçi, web sitenizin içerisinde bulunan bir içeriği (yazı veya resim) beğenirse ve aynı zamanda kendi web sitesine ekleyip referans olarak sizin sitenize link verirse, bu durumda bu işlem arama motorlarına sizin sitenizde kaliteli bilgiler olduğu izlenimi verecektir.

Sosyal Medya Kullanımı

Arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmeti içerisinde önemli görülen diğer parametrelerden birisi de sosyal medya mecralarının olumlu bir şekilde efektif olarak kullanılmasıdır. Sosyal medya mecralarının, web sitenize olumlu etkiler sağlayan link inşası merkezi olduğunu söylememiz doğru bir açıklama olacaktır. Belirtmeliyiz ki, sosyal medya ortamlarından web sitenize yönlenen tüm linkler, nofollow adı verilen yani arama motorları tarafından referans olmayan ve değerli görülmediği düşünülen linklerdir. Fakat bu linklerin de olumlu referans olarak ifade edilen dofollow diye nitelendirdiğimiz linkler kadar olmasa da, azımsanmayacak kadar büyük önemleri olduğunu söylememiz mümkün.

Sosyal medya ortamlarında firmanız veya kurumunuza ait web siteniz hakkında yapılan yorumlar, özellikle son bir kaç yılda sektörün önde gelen Google gibi arama motorlu tarafından daha fazla dikkate alınmaya başlayan parametreler arasında yer aldığını belirtmek isteriz.

Sosyal Etiketleme ve Reklam

Sosyal etiketleme arama motorlarının algoritma değişikliğinde bulunmadan öncesinde olduğu kadar popüler bir yöntem olmasada, web sitenize trafik kazandırmak için hala önemli parametrelerden birisi olarak görülmektedir. Web sitenizin amacı ve yapısına göre stumblueupon.com, reddit.com, digg.com gibi web sitelerini bulmanız ve bu sitelerde içeriğinizin tanıtımını yapmanız da söz konusu. Reklam durumu için sizlere önereceğimiz yöntem ise, en fazla arama hacmi olan Google arama motorunda Adwords hizmetidir. Üzerine emek sarfedilip başarılı bir şekilde uygulanmış Google Adwors uygulaması ile web siteniz sanal dünyada yeniden doğuyor. Google Adwors ile E-Ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürünler ve satış süreleri Karga Web Tasarım tarafından dikkatlice analiz edilerek, minumum bütçe ile maksimum sonuçlar alabilirsiniz.

Sonuç

Site dışı SEO işlemlerinin en az site içi SEO kadar önemli bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Hizmet alacağınız SEO işlemleri sürecinizin başarılı ve etkili bir şekilde geçmesini istiyorsanız, her iki yönteme de aynı anda ihtiyacınız olacağını belirtmek istiyoruz. Link yapısı ve inşası işlemini ele aldığınızda bu işlemi kolay bir işlemmiş gibi görmemeniz gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu hizmeti içerisinde link verme işlemi, basit kaynaklar yerine daha zorlu ve otorite sahibi kaynaklardan alınan olumlu referans linkleri ile yapılmaktadır.

8 YORUMLAR

    • Alexa üzerinden sitemizin kazandığı ivmeyi görebilirsiniz. Burada paylaştığımız blog yazıları tamamen kendi sitemizde uyguladığımız yöntemler olup sizide başarıya ulaştıracaktır. Başarılı olmanız dileği ile

  1. Seo site için çok önemli bir çok yeni olan yazarların çok merak ettiği ve yapamadığı bir şeydir makaleniz gayet açık sayenizde seo yu biraz olsun öğrendim

  2. Sizin sitenizde takip ettiğim yazıları okuyup, kendi sitem üzerinde denedim. İnanın ki, Alexa’da 9m değerlerde olan sitem şu an 2m değerlere ulaştı. Türkiye sıralamasında ilk 100k içindeyim. Vermiş olduğunuz açıklayıcı ve değerli bilgiler için teşekkür ediyorum

  3. Bende kurumsal sitemiz için bu sitedeki kaynakları okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. İnanın ki, gözle görülür bir ilerleme kazandım. Profesyonel anlamda destek almak için kendileri ile irtibata geçtim.

  4. Gümrükleme firmamız için kullandığımız web sitesinde hobi amaçlı olarak başladığım bu seo işlemlerinde sanırım sizlerden profesyonel olarak destek almam gerekecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here