Şunu belirtmeliyim ki, genelde rakiplerime saygı duyarım, bu saygı duymamın sebebi ise herkes rızkını kazanmak için çalışıyor ve gerçekten hem sektörü hemde müşteriyi yaralamayacak şekilde hizmet veriyorlar. Ama bu anlattığım sınıfın dışında kalan öyle bir rakiplerimiz var ki, herşeyi berbat ediyorlar. İşini gerçekten iyi yapan kişilere de kötü örnek oluyorlar.

SEO hizmeti almak isteyenlere benim nacizhane fikrim şudur ki,  “sizi hemen bir kaç gün içerisinde ilk sayfaya getireceğim garantisi verenlere güvenmeyin, SEO‘nun garantisi olmaz” diyerek kendilerine ait spam paketlerini veya black hat seo dediğimiz yasa dışı seo hizmetlerini satmaya çalışıyorlar. Bizim Türk insanımız genelde kaliteden daha çok, verilen fiyata önem veriyor, verilen en ucuz hizmeti satın alıyorlar. Gereksiz harcamaları yapıp pişman olduktan sonra işini gerçekten iyi yapan bize veya rakiplerimize gelerek “Artık SEO hizmeti veren kişilere güvenmiyorum, param boşa gitti” diye işini düzgün yapan bizleri de bu dolandırıcılarla aynı sınıfa koyuyorlar.

“ilk sayfa garantili SEO’ya güven olmaz” diyen bir kaç makale okuyup kendilerini SEO uzmanı olarak tanıtan üç kağıtçı düzenbaz spamcılar, kurumsal bir yapıya bürünerek kendilerini bulunmaz hint kumaşı olarak görüp önemli birer birey sanıyorlar. Size geçen gün başımızdan geçen bir olayı anlatayım. İsmi bizde gizli olan sahne dekor firması bizden bir teklif istedi ve değerlendirmelerimizi yaparak kendilerine geri döndük. Ben değil ilk sayfa,  ilk 2 sıra garantisi vermiş olduğum bir firmaya, hatta ve hatta 55 anahtar kelime ile bunu yapacağım diye belirtmiş olmama rağmen, firma yetkilisi hala düşünüyor sanırım ki, hala geri dönüşte bulunamadılar. Yanlış anlamayın ukalalık yapmaya çalışmıyorum, bizim verdiğimiz tekliften daha iyi bir teklif sunacak birisini bulacağını da sanmıyorum. Sadece bu devirde insanların çoğu sorumluluk almak istemediği gibi, benim de amacım sadece para kazanmak değil. İşlerimi büyüterek, başarıya ulaşmak istiyorum. Başarıya ulaşmak istiyorsan sorumluluk almaktan çekinmeyeceksiniz.

Genelde müşterilerim daha önce internet üzerinde yüzeysel bir arama yaparak buldukları SEO şirketleri veya SEO uzmanı olduğunu iddia eden kişilerden hizmet alan insanlardır. Merak ederek bu tür SEO şirketlerinin sözleşmelerine ve sundukları raporları inceledim ve ele avuca sığar hiçbir şey bulamadım. Sunmuş oldukları raporlarda ise aldıkları spam linkler mevcut, var olan sözleşmede de ne adam gibi garanti var ne de başka bir şey. Herşey havada yani.

Bizim sektörümüzde profesyonel dolandırıcı sayısı çok fazla. Lütfen yanlış anlamayın beni. Ben rakiplerimi kötüleyerek kendi hizmetimi satmaya çalışmıyorum. Siz yeter ki bu spamcılardan uzak durun ve size gerçekten garanti veren kişilerden hizmet alın. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, X firması ilk sayfa için 10,000 TL ister, Y firması size ilk 5 sıra için 15,000 TL ister, Z firması da ilk 3 sıra için  12,000 TL isterse, bu 12,000 TL’lik hizmeti almanızı öneririm. Tabi burada ücretten sonraki en önemli unsur kalıcılık garantisi. Bu örneği biraz daha genişletmek gerekirse X firması 10,000 TL fiyat verip 24 ay kalıcılık garantisi veriyorsa, Y firması 12 aylık kalıcılık garantisi veriyorsa, Z firması 12,000 TL fiyat veren de 6 ay kalıcılık garantisi verirse eğer,  24 ay kalıcılık garantisi veren X firması veya Z firması ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu belirttiğimiz sadece bir örnektir arkadaşlar. Lütfen abuk subuk yorumlar yapmayın, onaylanmayacaktır. Muhtemelen onlarca spamcı rakipler olup, gelip olumsuz yorumlar yapmaya çalışacaklardır. 😀

Bir de kendi sitelerine bile spam veya hacklinkler alarak SEO ve bununla alakalı kelimelerde üst sıralara yükselerek spam hizmetlerini satmaya çalışanlar var. Bunların sitelerini Ahrefs.com gibi araçlarla incelerseniz müşterilerinin sitelerinin alt kısmından veya site içerisinde ki kodlardan SEO kelimesine link aldıklarını göreceksiniz. Diğer bir oolasılık ise, backlinklerinin çoğunun SEO kelimesine alındığını göreceksiniz. Bunlar kendilerine bile spam çalışma yapıyorsa müşterilerinin sitelerine kim bilir ne yapacaklar. İnsan düşünmeden edemiyor.

Birde yükselme garantili SEO hizmeti verenler firmalar var. Bu tarz çalışanlara kısmi olarak eyvallah demek isterdim ama, ne yazık ki websitesi anahtar kelimelerde ve meta açıklamaları ile ilk sayfaya yükselmedikten sonra yapılan SEO’nunfirma sahibine ne faydası olabilir ki? Bu durumu da şöyle örnekleyebiliriz ki, biz veya başka bir SEO uzmanı ilk sayfa garantisi için 5,000 TL ister, sıralamada yükselme garantili paket satan arkadaş da 400-500 TL derse bizim toplumumuzdaki insanların çoğu bu 400-500 TL’lik paketlere koşar. Ne de olsa referanslar kısmında sadece Google’in logo’su eksik. Vallahi utanmasalar onu da ekleyecekler. Unutmadan söyleyeyim ki anahtar kelimede 45.sıradalar, 40.sıraya yükselttiler mi iş tamamdır, verdikleri sözleri tutmuş oluyorlardır. 😀

4 YORUMLAR

  1. İlker bey yazınızı sonuna kadar okudum. Piyasada olan gerçekleri çok güzel bir şekilde dile getirmişsiniz. Tıp kı dediğiniz gibi yasa dışı seo veya çöp olmuş sitelerden alınan backlinkler ile seo yaptığını iddia edenlere pek güvenilmiyor. Sizinle çalışmış olmaktan memnuniyet duyuyorum, yeniden görüşmek üzere.

  2. Google’da yükselmek isteyen herkez ister istemez SEO firmaları ile görüşmeler yapıyor. Herkez tutturmuş bir paket sistemi ıvır zıvır konuşuyor. Bu işi paket programlar halinde değilde ihtiyaca göre yapan kişi veya kurum sayısı çok az. Bunun farkında olan bilinçli müşteriler doğru kişi veya kurumu bulurken, farkında olmayanlar ise bu yazınızda belirttiğiniz gibi işin düzenbazına kalıyor. Bu değerli yazı için teşekkür ederiz.

  3. Aynen bu yazınızda belirttiğiniz gibi sıralamada biraz hareketlilik yakalayıp 3-5 sıra kelimelerde sizi öne taşımayı becerebilen herkez seo uzmanıyım diye ortalıkta dolanıyor. Genellikle bu işi pingleme siteleri ve birkaç tanıtım yazısı kullanarak yapıyorlar. Birkaç hafta sıralamada görünüp sonrasında sonsuza kadar diplerde kalıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here