Web Sitesi Yapılırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

1
1148

Web Sitesi Yapılırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Bir kişi, firma ve ya herhangi bir sektörde iş yapan bir kurum için web sitesi sahibi olmak, özellikle de mobil operatörlerin sunmuş olduğu cazip mobil internet paketleri ile artık akıllı telefon ve tabletlerin hayatımızda ki yeri fazlasıyla yaygınlaşması ile artık lüks bir kavram olmaktan çıkıp mecburiyet halini almıştır. Bir web sitesi kurmanın da her geçen gün daha fazla ortaya çıkan web tasarımcı olduğunu iddia eden kişilerin fazla olması nedeniyle, çok düşük ücretlerden çok yüksek ücretlere kadar web sitesi yaptırmak mümkün iken, yapacağınız genel bir araştırma ile web sitesi yapabilecek bilgiye ulaşmanız da  mümkün sayılmaktadır.

Ama, bir web sitesinin sahip olması ve yapımından içerik dahil olmak üzere veri girişlerine kadar dikkat edilmesi gereken bir çok unsur var. Sektörün öncü markası Adobe ve e-ticaret sektörünün en gözde markası KoMarketing firmalarının bu doğrultuda yapmış olduğu bir analiz sonucunda ortaya çıkan istatistiklerini yayınlamışlardır. Sizce bir web sitesinin kurulumunda ve içerik girişlerinde en fazla dikkati vermemi gereken kullanıcı istatistikleri nelerdir. Bakalım ve öğrenelim…

1- İçerik Tasarımının Önemi

Web sitenizde bulunan içerikler, bir web sitesine ait sayfalarının en önemli unsuru sayılmaktadır. İçerik olarak sürekli güncellenen bir web sitesi, amacı sadece bilgi vermek ve tanıtım amacıyla kurulup, güncellenmeyen web sitelerine kadar bütün sitelerde kullanıcılar içeriğe dikkat etmeliler.

Adobe firmasının yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, internet kullanıcılarının 3/2’si güzel tasarlanmış içerikleri okumayı tercih ediyor. Demek oluyor ki, “ içerik olsun da, nasıl olursa olsun ” düşüncesinde ele alınan içerikler kullanıcıların çoğuna hitap etmiyor. Kullanıcılar; İçerisinde kaliteli ve anlamlı görseller olan, imla kurallarına dikkat edilen, maddeler halinde yazılmış, karmaşık olmayan ve okurken konu ile bütünlüğü bozulmayan içerikleri okumak istiyor.

2- Görsellerin Önemi

Hem yazmış veya kullanmış olduğunuz içeriklerde hem de, web sitenizin tümünde yer alan görseller içerikleriniz kadar ayrı birer öneme sahip olduğunu unutmayın. Nihayetinde sadece yazılardan oluşan bir web sitesi, görsel olarak göze hoş gelmeyen, cezbedici nitelikte olmayan somut bir durum yaratır. Web siteniz içerisindeki okunan içeriklerin doyurucu olması gerektiği kadar, görsel olarak da tasarım bütünlüğünü bozmadan, göze hitap etmesi gerekiyor.

Yine aynı araştırmanın istatisliklerine göre, internet kullanıcılarının % 39’u, bir web sitesine girdiğinde var olan görsel dosyaların açılmıyor olması veya geç açılıyor olması durumunda o siteden hemen çıkıyorlar. Bir daha o siteye ziyaret etmemeye de dikkat ediyorlar. Ayrıca görsel dosyalarda meydana gelen açılmama veya geç açılma sorunu Google, Yandex ve Bing gibi en fazla kullanılan arama motorları tarafından da sorun olarak kabul edilen bir durum olarak ele alınıyor. Hem kullanıcılar hemde arama motorları için web sitesinde yer alan görsellere gerekli hassasiyeti göstermek gerekiyor.

web-sitesi-yapilirken-dikkat-etmeniz-gereken-unsurlar3- İletişim Bilgilerinin Önemi

Bir firmaya veya kişiye ait kişisel bir web sitesi sahibi olmasının başlıca temel amacı, öncelikle ürün veya hizmetlerini tanıtması, sonrasında ise müşterilerinin ve müşteri olmaya potansiyel kişilerinin kendileri ile iletişim kurmalarına imkan tanımasıdır. Temel olarak ticari amaçla veya reklam amacı ile kurulan web sitelerinde iletişim çok önemli bir unsur olarak sayılmaktadır.

KoMarketing firmasının yaptığı araştırma sonuçlarının istatisliklerine göre, internet kullanıcılarının % 51’i iletişim bilgilerinin bir firmanın sitesinde çok önemli olduğunu düşünüyor. Aynı araştırmanın diğer bir istatisliklerine göre, kullanıcıların % 44’ü eğer iletişim bilgileri firmanın web sitesinde yer almıyorsa, veya sitenin iletişim sayfasında bir web form yok ise kullanıcılar o web sitesini güvenilir bulmuyor, o firmadan hizmet ya da ürün almadığı gibi bir daha ziyaret etmiyor.

4- Tasarımın Önemi

Doygun bir içerik, gözü yormayan görsel zenginlikler bir tasarımı ne kadar iyi hale getiriyor ise, sade ve temiz bir web tasarımın da gerekliliği fazlasıyla önemli. Adobe firmasının yaptığı araştırmada çok önemli bir gerçek gözümüze çarpıyor. İçerik ve içeriğe ait olarak kullanılan görsel tasarımının öneminde karşımıza çıkan sonuç, renk tipografisini bozmamış, kullanımı kolay web 2.0 özelliklerinde yapılmış web sitesinin tasarımında da karşımıza çıkıyor.

Aynı araştırmada dikkat edilen bir sonuçta, kullanıcıların % 38’i eğer web sitesi özensiz ve göze hoş gelen güzel bir tasarıma sahip değil ise o web sitesini bir daha ziyaret etmiyor.

SONUÇ

Ülkemizde sıkça yapılan bir hata ve bu hatanın internet kullanıcıları ve arama motorları tarafından affedilmeyen yaygın bir sorun olan “maksat web sitesi olsun, nasıl olursa olsun ” mantığı, kişilerin maddi veya benzeri sebepler yüzünden hatalı tercihler yapmasına ve kazanç sağlama amacıyla yapılan yatırımdan zarar edilmesini sağlıyor. Gerçek olan şu ki, web tasarım işi, bir kaç tane basit web sitesi teması üzerinden düzenlemeyi öğrenmiş komşunun çocuğuna veya çok düşük ücretlere web sitesi yapacağını söyleyip, ortaya sizi ve ya kurumunuzu kesinlikle temsil edemeyecek kadar kötü sonuçlar çıkaran lise öğrencilerine veya kişilere yaptırılacak kadar basit bir iş değildir. Tasarımından kodlanmasına kadar olan tüm yapım süresince ve ayrıca yayında olduğu süre boyunca yapılması ve üzerinde dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur vardır. İşine değer veren kişiler, işlerine yönelik sahip oldukları web sitelerine de fazlasıyla değer verip, özen göstermeleri gerekmektedir.

1 YORUM

  1. Teşekkür ediyorum. Bloglarınız üzerinden aldığım bilgiler ile yönetimini yaptığım turizm sektörü Web sitemde gözle görülür bir artış sağladım. Emeğinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here