Firmanıza veya pazarlamasını yapmış olduğunuz bir ürüne ait bir web sitesi tasarımı yaptırmak istediğinizde ve ayrıca bunun için bir web tasarım firması ile iletişime geçmişseniz eğer, belki de daha önce hiç duymadığınız farklı terimler ile karşılaşmış olmanız muhtemel bir durumdur. Bu yazımızda sizlere web tasarımda kullanılan bu terimlerin neyi ifade ettiğini, ne ile ilgili olarak kullanıldığını ifade etmeye çalışacağız.

ASP

ASP, Microsoft firmasının dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows tabanlı yazılım dili olup tam olarak ingilizce “Active Server Page” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş ve Türkçe karşılığı “Aktif Sunucu Sayfaları” anlamın gelen bir terimdir. Microsoft firması tarafından 1996 yılında geliştirilmiş olup, tek başına kullanılan bir programlama dili değildir. Sunucu bazlı bir programlama dili olduğu için, ASP kullanılarak güvenli e-ticaret siteleri kolayca hazırlanabilir. Bu programlama dili ile var olan web sitenizde anket formları, iletişim formları veya ziyaretçi defteri gibi bir bölümü oluşturmanız mümkündür. Hazırlamış olduğunuz .html uzantılı sayfaların içerisine ASP kodlarını entegre ederek dinamik sayfalar oluşturulabilir ve sitenizi dinamik hale getirebilirsiniz.

Animated GIF

Hareketli animasyonların çalıştığı grafik dosyasına verilen isimdir. GIF uzantılı resimler üzerinde grafik tasarımı için kullanılan özel programlar sayesinde yapılan çalışmalar ile oluşturulan animasyonlara verilen isimdir. Kısaca belirtmek gerekirse canlandırılmış resimlerdir desek doğru bir tabir belirtmiş oluruz. GIF uzantılı resim dosyalarının en büyük avantajları büyük oranda sıkıştırma oranlarına sahip olmalarıdır. E-mail, banner, kısa animasyonlar için kullanılabilir.

Animation

Hazırlanmış olan grafik dosyalarının belli bir düzende canlandırılması ve hareketlendirilmesi işlemidir.

Banner

Web sitelerinde belli standart ölçülerde yerleştirilen, genellikle reklam ve ürün tanıtımları amacı ile kullanılan hareketli veya sabit grafik görüntüsüdür. Standart ölçüleri arasında kullanılacak olan sitenin yapısına göre farklı boyutlarda tercih edilebilmektedir. En kolay ve en çok tercih edilen reklam verme biçimi olduğu için ve aynı zamanda istenildiği zaman değiştirilebilme imkanı sağladığından, hemen her web sitesinde farklı ölçeklerde kullanılmaktadır.

Check Box

Web sitelerinde yer alan online formlarda veya internet üzerinden yapılan iş başvuru formlarında aynı anda birden fazla seçeneğin seçilmesini sağlayan küçük kutucuklardır.

CSS

Açılımını “Cascading Style Sheets” olan ve kelimelerinin baş harflerinden almış olan tam Türkçe karşılığı olarak, “Basamaklı Biçim Sayfaları” olarak tanımlayabiliriz. Bilinen adı ile CSS, İnternet sayfalarındaki görselliği değiştiren bir web teknolojisidir. Kısaca görsellik dili veya programlaması diyebiliriz.

HTML kodlarının içine yazılarak kullanılabildiği gibi, harici olarak yazılan bir CSS dosyasının HTML dosyaları içine çağırılarak, görsel tasarımın efekt ve özellik kazanmasını sağlar. CSS, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleyerek, siteyi görselleştirir.

HTML

Açılımını “Hyper Text Markup Language” kelimelerinin baş harflerinden alan HTML terimi, Türkçeye çevrilmiş tam karşılığı olarak “Zengin Metin İşaret Dili” olarak tanımlanabilir. Dünya genelinde en fazla kullanılan metin-yazı tabanlı dildir. Web tasarımın temelini oluşturur. Her türlü kişisel bilgisayar, tablet gibi dijital mecralarda çalışabildiği gibi, herhangi bir programlama dili alt yapısını oluşturan yapıya gereksinim duymadan çalışabilmektedir. HTML dosyaları sunucu bilgisayarların sabit diskinde .html ya da .htm uzantısı ile yer alır.

PHP

Anlam itibari ile açılımı “Personal Home Page” kelimelerinden oluşan PHP terimi, tam olarak Türkçe karşılığı “Kişisel Ana Sayfa” anlamına gelir. HTML biçiminde yazılımış tasarım dosyalarının içine gömülebilen, oldukça gelişmiş bir programlama dilidir. Birçok projede amacınıza hizmet edebilir. E-Ticaret, forum, galeri hizmetleri, oyun siteleri gibi birçok alanda kullanılabilir.

Bandwidth

Türkçe karşılığı “bant genişliği” anlamına gelen bu kelime, sunucu hizmeti aldığınız hosting paketinizin size sağlamış olduğu data trafiğini ve genişliğini ifade etmektedir. Kısacası web sitenizin data trafiğinin değerini belirtir diyebiliriz.

Hosting (Barındırma)

Hazırlanmış olan web sayfalarının ve görselliğini oluşturan tüm içeriklerin bir yerde barındırılması ve korunmasını sağlayan hizmete verilen isimdir. Daha basit bir ifade ile belirtmek gerekirse, özel sunucu cihazlarda web siteniz için ayrılmış barındırma alanlarıdır. Datacenter (veri merkezi) denilen özel olarak hazırlanmış odalarda bulundurulan ve aynı zamanda yüksek hızda bir internet erişimine bağlı olan sunucu bilgisayarlar aracılığı ile verilen bir hizmettir.

Domain Name (Alan Adı)

İnternet ortamında yayına başlamış olan web sitenizin, sanal dünyada yer alan adresine verilen isimdir. Şunu belirtmek isteriz ki, internette yer alan sitelerin, site adı ve uzantısından (.com, .gov, com.tr, .edu vb) oluşan alan adları olmasaydı eğer, ulaşmak istediğimiz web sitelerine IP numaraları yazarak ulaşabilirdik. Bu nedenle domain kavramı çok özel bir durumdur.

URL

URL kelimesi Uniform Resource Locatorkelimesinin kısaltmasından oluşup, tam anlamı ile Türkçe karşılığı olarak,Bir örnek Kaynak Konumlayıcı” veya “Tek düzen Kaynak Bulucu” olarak adlandırılabilir. Standart bir düzende oluşturulan karakter dizisidir.

SSL

Secure Sockets Layer” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı, Güvenli Soket Katmanı olarak tanımlanabilir. Görev amacı, internet şifreleme protokolüdür.  SSL, web sitenizi oluşturan internet sayfalarınız üzerinden gönderdiğiniz bilgileri şifreleyerek, verilerin güvenliğini sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

“Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu”, web sitenizi oluşturan internet sayfalarına yapılan teknik düzenlemelerdir diyebiliriz. İnternet ortamında yayın yapan web sitenizin arama motorlarında hızlıca yer almasını, oluşturulan sayfaların arama sonuçlarına göre hızlıca etiketlenmesini ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan tüm site içi ve site dışı teknik düzenleme ve çalışmaları işlerini kapsamaktadır. Arama motorlarının yapısı ve çalışma algoritması sürekli güncellenerek, karmaşık bir şekilde düzenlenmiştir. Web geliştiricileri de hazırlamış oldukları web sayfalarını tüm bu karmaşık SEO kurallarını göz önünde bulundurarak arama sonuçlarında en iyi sonucu alabilmek için çalışmalar yapar. Bu çalışmalara verilen isim  SEO’dur.

10 YORUMLAR

  1. İlk duyduğumda karşımdaki kişiye bu ne anlatıyor ya diye aval aval bakakaldığım bu terimleri çok güzel anlatmışsınız. Teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  2. Bu ise girenler ne yapacağını bilmezler direk yapmak isterler fakat ilk önce terimini bilmek lazımdır. Yoksa ikide bir o neydi bu neydi diye araştırma yapmak zorunda kalır tek tek araştırmak yerine sizin makaleniz hepsini açık ve faydalı bir biçimde anlatmaktadır… Elinize sağlık çok güzel anlatmissnuz

  3. Anadolu üniversitesi, aöf önlisans web tasarım bölümü öğrencisiyim. Sizin gibi web tasarım uzmanlarının bizim gibi bu mesleğe gönül vermiş gençlere yararlı bilgiler ile hazırladığınız için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here