Eğer sektörde yer edinmiş kurumsal bir firmanın sahibiyseniz veya işinin hakkını verecek bir web tasarım uzmanı olma yolundaysanız, hazırlanacak olan web sitelerinin tasarımında belirleyeceğiniz hedef kitlenizin dikkatini çekecek en önemli unsurun tasarım olduğunu hatırlatmak isteriz. Web tasarımı yapılırken ise dikkat edilecek ilk nokta, web sitesinin tasarımında kullanılacak ana ve ara renkler ve bunların bir biri ile olan uyumudur.

Web tasarımı yapılırken kullanılacak renkler, firmanızın veya tanıtımı yapılan ürünün kurumsal yapısına uygun olmalıdır. Web sitenizi ziyaret edecek olan potansiyel müşterileriniz üzerinde olumlu bir etki yaratmalıdır. Oluşturulacak olan web sitenizin renklerine karar vermeden önce, kurumsal kimliğinizi, marka bilinirliğinizi, hedef kitlenizi ve hizmeti sunduğunuz sektöre en etkili şekilde uyum sağlayabilecek, güven veren renkleri tercih etmenizi bilmeniz gerekmektedir.

Tercih edeceğiniz renk kurumsal firmanızın hizmet verdiği sektöre uygun olmalıdır. Kurumsal bir firmaya ait web sitesi ile daha farklı bir amaca (örneğin gençlere ve ya sadece orta yaş ve üstü kişilere) hitap edecek siteler arasında tercih edilecek ana ve ara renkler farklılık göstermelidir. Hitap edilen sektöre uygunluğunun yanı sıra, ziyaretçilerin gözünü yormayacak renkler tercih edilmeli, parlak ve aşırı dikkat çekici olan biri biri ile uyumsuz renkler tercih edilmemelidir. Renk tipografisi adına, çok fazla renk çeşitliliği ve bir biri ile uyumsuz renkler kullanıcıları yoracaktır. Web sitenizin içerisinde yer alan içeriklere ait yazıların renkleri ile, web sitenizde kullanılan ara renklerin birbirine yakın ve kontrast olmalıdır.

Web tasarımını yapan webmaster veya web tasarım uzmanı olan kişilerin bu belirttiğimiz konular hakkında bilgi sahibi olması, renk uyumu hakkında görsel bir zevke sahip olması ve web sitenizin tasarımını, profesyonel web tasarımcıları tarafından yapılması beklentilerinizin tamamını karşılayacaktır.

6 YORUMLAR

  1. Merhabalar, sitenizi uzun bir zamandır takip ediyorum. Paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum. Sizden bir ricam olacak, sitenizin yapısı olan wordpress hakkında tecrübeleriniz ile alakalı bilgi paylaşımında bulunacak mısınız? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  2. Bence çok güzel anlatım olmuş. Web tasarım yapanlar okusun, uyumsuz renkler ile iş yapıyorlar sitenin görünümünü bozuyorlar.

  3. Her şeyi ayarlıyorum ama renk konusuna gelince takılı kalıyorum bu taktikleri kullanarak geliştireceğim kendimi teşekkürler.

  4. Renk kombinasyonu yok ise, kalite de yok oluyor. Tipogragiyi bilmek lazım, işi bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum. Bilmiyorsanda bilgi sahibi olman lazım diye olaya başlamaları lazım

  5. Birbiri ile uyumsuz renkleri kullanarak veya ilgisiz alakasız resimleri kullanarak hazırlanan web tasarım işlemleri kurumların kurumsal kimliğine vurulan en büyük darbe diye görüyorum. Kullanılması gereken renklerin insanların ilk izlenimine nasıl etki ettiğini güzel bir yazı ile ifade etmişsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here