Bir web tasarım uzmanın çalışmalarını tamamlayabilmesi için en çok tercih edilen programlar ve özellikleri sizler için sıraladık.

Adobe Dreamweaver

Web tasarım uzmanlarının çoğunun tercih ettiği, en çok kullanılan web tasarım programlarındandır. Tek bir ekran üzerinden hem kod yazma, hem de tasarım aşamasında yapacağınız hamleleri bu program sayesinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Adobe firmasının bu programı rakiplerine oranla çok daha fazla gelişmiş olup, kullanımı pratik olan bu HTML düzenleyici sayesinde kod yazarken hem hatalarınızı gösterir, hem de farklı kullanım alışkanlıklarına göre hazır şablonları ile tasarım uygulamalarını oluşturmak daha kolay bir hale gelir.

Adobe Photoshop

Dünyada kullanımı en yaygın olarak kullanılan resim ve grafik editörlerinden biridir. Web tasarım ve grafik tasarımcıların çoğunlukla kullanmayı tercih ettikleri bu program, tüm formatlara ait görsel dosyaları düzenlemeye imkan tanırken, üzerinde değişik efektler uygulamanıza olanak sağlar. Web sitesinde kullanılacak görsellerin boyutlandırılması, efektler ile düzenlenmesi ve ayrıca hareketli animasyonlar oluşturabilir, yeni çalışmalarınız için kompozisyonlar yaratabilirsiniz. Hayal gücünüzün sizi yönlendirdiği doğrultuda, muhteşem efekler yaratablir, istediğiniz çizimleri yapabilir ve oluşturduğunuz web sitenize istediğiniz çizimleri ekleyebilirsiniz.

Adobe Fireworks

Kullanım alanında, rakipsiz olarak tanımlayabileceğimiz, en iyi grafik editörü programı olduğunu iddia edebileceğimiz programlardan biri olan Fireworks, hızlı ve basit uygulama ara yüzleri ile web tasarım ve grafik tasarımı sanatçılara yardımcı olmaktadır. Diğer Adobe programları olan Adobe Dreamweaver ve Adobe Flash ile entegre çalışma düzenine uyumlu olarak tasarlanmıştır. Pdf dönüştürücü özelliğine sahip olan bu program ile bir jpg dosyasını, HTML ve CSS kodu haline dönüştürmeniz oldukça basit.

Adobe Flash

Hareketli animasyonlar oluşturabilmeniz için vektörel grafik animasyonu yazılımıdır. Adobe firması tarafından destek verilen en güncel sürümü CS CC olan bu yazılım ile hareketli web siteleri veya hareketli banner dosyaları yapmanız mümkün. Google ve diğer arama motorlarının içeriğini okuyamadığı için, bir bütün olarak flash tasarlanmış web sayfaları tercih edilmemektedir. Diğer bir dez avantajı ise, gösterimi için tarayıcılarda çok fazla ram bellek tüketimi sağladığı için ve ayrıca mobil platformda işletim sistemlerinin desteğini kesmiş olması sebebi ile eskisi kadar rağbet görmemektedir.

MySql

Hemen hemen her türlü yazılım dili ile sorunsuz entegre olabilen, hızlı ve güvenilir bir veritabanı yönetim sistemi olan MySql, açık kaynak kodlu olup ücretsiz bir veritabanı yazılımıdır. Web sunucularında en sık kullanılan veritabanıdır.

6 YORUMLAR

  1. Dreamweaver ile web tasarım yapan kişi sayısı az kaldı ??? Kullanılan milyonlarca program var gidip en kaba olanları seçmişsiniz…

  2. Bir web tasarım uzmanın çalışmalarını tamamlayabilmesi için en çok tercih edilen programlar ve özellikleri sizler için sıraladık diye başlayan cümleyi okumadan olumsuz bir yorum yapmanız sizin bu sektöre ne kadar uzak olduğunuzu belirtiyor. Saygılarımla…

  3. Web tasarım için vazgeçilmez programları açıklamaları ile sıraladığınız için teşekkürler. Bu uygulamalara ulaşabileceğimiz, indirebileceğimiz adresleri de koyarsanız iyi olur 🙂

  4. Benim gibi acemiler için bu paylaşımınız gerçekten açıklayıcı öğretici bir içerik olmuş:) Sanırım bu siteden öğreneceğim çok şey var. Ayrıca makalelerinizi dikkatle takip ediyorum. İnşallah paylaşmış olduğunuz bu içerikler sayesinde istediğim sonuca ulaşırım.:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here