Çağımızın gelişen ve yenilikleri ile değişen teknoloji dünyasında internet kullanımı ve sanal dünya ile olan etkileşimi hemen hemen herkesin hayatında değişik ölçülerde, öyle ya da böyle bir şekilde yer almaktadır. İnternetin baş döndürecek bir şekilde büyük bir hızla geliştiği günümüzde, firmalar potansiyel müşterisi olabilecek olan hedef kitlelerine kendilerini veya hizmetlerini tanıtmak için etkin bir rol oynayan web sitelerini en iyi ve en doğru şekilde oluşturmayı istemekteler.

Etkin bir web tasarım için öncelikli olarak belirlenmesi gereken ilk durum, firmanızın hizmet verdiği alan, ve ayrıca ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizdir. Unutulmaması gerekir ki bunlar belirlenirken gerçekte baz alınması gereken durum sizi temsil eden kurumsal kimliğinizdir. Ulaşmak istediğiniz hedef kitle ve kurumsal kimliğinizin belirlenmesinin ardından, web sitenizi oluşturacak olan içeriğinin neleri barındırması konusunda istediğiniz fikir yapısı belirlenmelidir. Hazırlanacak olan içerik, internet siteniz tasarlanırken kullanılacak olan tekniği de belirlemektedir.

Web tasarım yapılırken dikkat edilecek ayrıntıları belirtmek gerekirse eğer kullanımı kolay, sade, özgün bir içeriğe sahip, yaratıcı ve kullanıcıyı yoracak gereksiz ayrıntılardan uzak web sitelerinin tasarlanmasıdır. Web sitenizdeki bulunan içeriğinin, siteniz oluşturulurken kullanılacak olan tekniği belirlediğini bir üst paragrafta söylemiştik. Kullanacağınız teknik nasıl olursa olsun, önemli olan web sitenizin tasarımı ve içeriğidir. Modern ve kaliteli tasarımlarla bütünleşen, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullanımını kolaylaştıracak web 2.0 mantığı ile tasarlanmış, internet erişiminin olduğu her yerden kolay ulaşılabilecek hızlı, güvenli ve zengin içeriğe sahip web tasarımlarına sahip olmak, web tasarımın olmazsa olmaz en önemli incelikleridir.

Bir konuyu daha belirtmek gerekir ki, tüm bu yazdıklarımızın yanında web tasarımın inceliklerini oluşturan, sizi başarıya taşıyacak olan noktalar yapılacak işe göre değişiklik gösterebilmektedir. Kurumunuzun hedef kitlesi, hizmet verdiğiniz sektörün şartlarına uygun olarak geliştirilecek ve işinde uzman kişilerce hatasız bir şekilde oluşturulan web tasarımları her zaman beğeni ile ziyaret edilecektir.

14 YORUMLAR

  1. Web Tasarıma ilk başladığımda aradığım ender yazılardan. Tabi ki bulamamıştım 🙂 Özellikle yeni WM Arkadaşlar, böyle sitelerin değerini bilin derim. Paylaşım için çok teşekkür ederiz 🙂

  2. Bu sektöre başlayacak her adayın bu yazınızı okumasını umuyorum. Web tasarım işinin sadece bir görselden ibaret olmadığını çok güzel bir şekilde ifade etmişsiniz.

  3. Firmanıza ait kartınızı bir yakınımın elinde gördüm ve sitenizi inceledikten sonra, blog içeriklerinizde neler paylaştığınızı merak ettim. Okuduğum her konuda gerçekten emek vererek yazdığınız içeriklerinizde gerçeklere yer vermişsiniz. Bu kadar tüyo vermenin sizin için problem yaratacağını düşünüyorum.

  4. Zor bela hazırlayıp oluşturduğum web sitemi nasıl zenginleştiririm diye fikir ararken kendimi bu yazıyı okurken buldum. Teşekkür ederim.

  5. Yorumları okudum da yazıda hiç böyle bir etki göremedim. İngilizce kaynaklarda adamlar öyle şeylerden bahsetmişki burada bilgi yok diyebilirim.
    Bu yazdıklarınızı bizim burda web site yaptıracak küçük esnaf biliyor desem. Seo için hazırlanmış bir sayfa yorumlar abartı 🙂 bende size katkıda bulunuyorum bu yorumu yazarak 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here