Yerli Arama Motoru hikayesi uzun zamandır Türkiyenin internet gündeminde yer alırken, kısa süre önce yerli arama motoru olacak olan “Yaani” için Turkcell ve Yandex’in ortaklığı ile proje çalışmalarına başlandığı bilgisi haber kaynaklarında yer aldı. Beraber yürütülen bu iş birliği ile ülkemize özel olarak hazırlanan bir arama motoru çalışmalarına başlanmış durumda. Haberleri ve basını takip eden tüm insanların bildiği gibi geçtiğimiz ocak ayında Türkiye’nin ulusal anlamda kendisine ait bir arama motorunun geliştirilmesi konusunda konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ülkemizdeki yeni ve yerli girişimlerin önünü açarak bu konuyu ele almıştı. Bu konu gündeme ilk olarak, ‘Geliyoo’ yeni yerli arama motoru olacak adlı balon haberleriyle basına ve internet ortamına gelmişti. Gündemi bir süre dolu dolu meşgul eden Geliyoo’nun, iyi bir reklam pazarlaması olduğunu düşündüğüm o süre içerisinde, 10 milyon TL’lik yatırım yapmış olduğu iddiasının aksine, tüm webmaster arkadaşlarımızın bileceği gibi 15$’lık Google API ile 45$’lık wordpress tema üzerine entegre edilmesi ile balon çabuk söndü.

Aynı günler içerisinde Türkiye’nin iletişim ve teknoloji alanlarında mihenk taşı kuruluşlarından biri olan Turkcell’in de yerli arama motoru projesini gündemine aldığını, yerli ve öz sermaye ile bu projeyi geliştirmek adına önemli bir hamlesi olacağı iddia edildi. Bu proje için Turkcell ile iş birliğinde bulunan Yandex arama motorunun Google’a rakip olma konusunda yarışa devam edeceği gözle görünen bir gerçek.

Rusya’da faliyet gösteren Izvestia gazetesinde yer alan bu habere göre iki dev kuruluşun geliştirmeye başladığı Türkiye’nin yerli arama motoru’nun adının “Yaani” olduğu ve şu sıralarda test aşamasının sonlarında olduğu belirtilmekte. Ayrıca Türkçe harflerden oluşan yerli arama motorunun alan adı kayıt işlerinin Turkcell tarafından yapıldığını, sorgulamasını yapmış olduğumuz whois bilgilerinden görebilirsiniz. Tahminlerimize göre yerli arama motoru‘nun tasarımda kullanılacak renklerin ağırlıklı olarak Turkcell’in ana renkleri olan lacivert ve mavi renklerinin sembolik olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Geliştirilen arama motorunun yayına başlayacağı ilk süre zarfında planlanan tüm hizmetlerini sunamayacak olsa da, temel anlamda hava durumu bilgileri, fotoğraf, video, harita ve döviz kurları ile alakalı bilgilere dair hizmetlerini Yandex ve Turkcell’in kendi altyapı teknolojisini kullanarak sunabileceğini düşünüyoruz. Bir ihtimal ile şunuda belirtebiliriz ki, çok daha kısa sürede çok daha fazla kullanıcıya hizmet sağlayabilmek adına Turkcell’in kendi markası altında sattığı akıllı telefonlar üzerinde yapılacak güncelleme ile ve yeni satışa sunacağı yeni nesil akıllı cep telefonlarında tercih edilecek varsayılan arama motoru olarak “Yaani” yi tercih ediyor olacaktır.

Turkcell ve Yandex kuruluşları arasında gerçekleşen iş birliği açısından resmi kaynaklardan henüz resmi bir açıklama gelmiş olmasa da, buna rağmen yaptığımız alan adı kaydı sorgulamasında ve çıkan haberin Rusya’nın tirajı en yüksek gazetelerinden biri olan Izvestia gazetesinin ortaya attığı iddia, durumu gerçek kılabililir ediyor. Her ne kadar yerli arama motoru projesi olan “Yaani” projesi yerli olarak gündeme gelsede, muhtemelen Yandex altyapısı ile gelebilecek olması, Geliyoo’nun yerli internet kullanıcıları tarafından balon haber edilmesi gibi, ne kadar yerli olacağı konusu önümüzdeki günlerde bol bol tartışmalı geçecek bir gündem oluşturmaya aday bir konu olacağını düşünüyoruz.

5 YORUMLAR

  1. Teknoloji anlaminda ülkemizin atilima geciyor olmasinindan minnet duyuyorum. Bu tür güzel haberleri daha sık duyarız insallah.

  2. Başarılı olmalarını herkes gibi bende istiyorum. Ancak isim konusunda hatalı bir seçim yaptıklarını düşünüyorum. Google gibi iki harf kullanmaları, biraz garip duruyor. Anlamsız birçok startup proje mevcut. Yani isim olarak. Ancak yaani ismini anlamsızdan öte, çok gereksiz duruyor. Tamamen kendi düşüncem. Sanırım web tarafında henüz kendi motorlarını kullanmıyor. Google tarafından veri çekildiğini görmekteyim. Umarım en kısa sürede ciddi atılımlar gerçekleştirir ve arama motoru alanında başarı gösterir.

  3. Evet bende onur salt’a katılıyorum. Kendi datası olmayan datalarını yandexten alan bir arama motoru. Yandex yerine neden bu arama motorunu kullanayım ki?
    İnşallah günün birinde başarılı tamamen yerli projeler üretirlerde bizde onları kullanırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here